Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč má nutrie oranžové zuby?

Nutrie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nutrie | foto: Lidové noviny

Na otázku proč má nutrie zvláštně zbarvené zuby odpovídá Jan Kolář z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

Přední zuby nutrie říční jsou opravdu nápadně oranžové. Podobně vybarvené řezáky však najdeme také u mnoha dalších druhů hlodavců. Hlodavci mají chrup výborně přizpůsobený k rozmělňování tvrdé rostlinné potravy. 

První pár zubů v jejich horní i dolní čelisti jsou specializované řezáky, nazývané také hlodáky. Hlodáky jsou vlastně dláta, která se sama ostří. Tyto zuby neustále dorůstají, jejich přední strana je pokryta tvrdou sklovinou a zadní stranu tvoří měkčí dentin neboli zubovina.

Zubovina se při kousání obrušuje rychleji než sklovina. Na konci hlodáku se díky tomu vytváří ostrá dlátovitá hrana. Proto dokážou hlodavci rozhryzat i velmi tvrdé materiály, jako jsou skořápky ořechů nebo dřevo. Sklovina hlodáků bývá často žlutá, žlutohnědá, oranžová nebo načervenalá. Její zbarvení způsobují sloučeniny železa, které se v ní ukládají.

Přesná funkce železa ještě není úplně jasná. Výzkumy ale ukazují, že zřejmě zlepšuje mechanickou a chemickou odolnost skloviny, tedy odolnost například proti poškrábání, popraskání nebo naleptání kyselými látkami z potravy.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce. 

 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!