130 let

Archeologové nalezli v Pompejích mimořádně zachované thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení. | foto: ČTK

Archeologové našli v Pompejích antický fastfood. V thermopoliu se zachovaly fresky i zbytky jídel

Magazín
  •   16:48
Řím - Archeologové nalezli v Pompejích, kde práce neustaly ani během pandemie covidu-19, nalezli mimořádně zachované thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení. O nálezu lidové jídelny v sobotu informovala správa archeologického naleziště. O gastronomických zvycích v roce 79 našeho letopočtu, kdy tento antický přístav nedaleko Neapole zničil výbuch sopky Vesuv, napovídají dokonce zbytky nalezených pokrmů.

V Pompejích odkryli dva tisíce let staré pozůstatky muže a jeho otroka. Ničivá erupce je zasáhla ráno

Pult antického „bufetu“, zakonzervovaný ve vrstvě popela, byl částečně obnažen už v roce 2019. Badatelé ale tehdy krátce nato práce zastavili, aby se thermopolium na rušném místě archeologického parku vyhnulo poškození.

Vedle už známé fresky mořské nymfy na koni vědci nově odhalili vyobrazení různých zvířat, zejména drůbeže a kachen divokých, které byly patrně konzumovány s vínem nebo s horkými nápoji.

Thermopolium sestává z řeckých výrazů „thermos“, tedy horký, a „poleo“, což...
V blízkosti „bufetu“ byly nalezeny amfory, nádrž na vodu, kašna a lidské...

V terakotových nádobách archeologové našli úlomek kachní kosti a dále zbytky vepřového, kozího, rybího a šnečího masa. Několik ingrediencí bylo vařeno dohromady podobně jako španělská paella.

Na dně velkého džbánu byly nalezeny rozdrcené fazolové boby, které sloužily k úpravě chuti vína. Zajímavým objevem je i homofobní nápis na lemu jedné z fresek, na níž je vyobrazen pes na vodítku. Lásku k stejnému pohlaví připisuje muži s řeckým jménem Nicia. Massimo Osanna, ředitel archeologického parku, má za to, že si tak někdo patrně vystřelil z majitele podniku.

Thermopolium sestává z řeckých výrazů „thermos“, tedy horký, a „poleo“, což znamená prodávat. V římském světě byly tyto vývařovny pro běžné lidi oblíbené, jen v Pompejích jich bylo na osm desítek, napsala agentura AFP.

Římané opět předběhli dobu, podle vědců recyklovali odpad. Dokazují to trosky Pompejí

„Vedle toho, že toto thermopolium podává svědectví o každodenním životě v Pompejích, možnosti, jak toto místo analyzovat, jsou výjimečné. Je to totiž poprvé, co byl takový podnik odhalen vcelku,“ konstatoval Osanna.

V blízkosti „bufetu“ byly nalezeny amfory, nádrž na vodu, kašna a lidské pozůstatky, včetně kostí zhruba padesátiletého muže u dětské postýlky.

„Zdá se, že stánek jeho majitelé rychle zavřeli a opustili, ale je možné, že zde někdo, patrně nejstarší muž, zůstal a zemřel během první fáze erupce, kdy se zhroutila půda domu,“ řekl agentuře Ansa Osanna.

Druhé z nalezených těl, které v ruce drží poklici jedné z nádob může podle Ossany být zloděj, anebo nějaký obyvatel antického přístavu, který při útěku před běsnící sopkou dostal hlad, ale překvapily ho jedovaté plyny.

Autor: ČTK