Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barack Obama bude řešit skandál s rasovým podtextem u piva

Magazín

  19:52
WASHINGTON - Prezident Barack Obama by se měl ve čtvrtek v Bílém domě sejít "na pivu na usmířenou" s černošským univerzitním profesorem a bílým policistou, který ho před časem zatkl. Oznámil to dnes novinářům mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Barack Obama chce řešit problém u piva foto: Reprofoto

"Zatím se s tím počítá ve čtvrtek, tady v Bílém domě. Pokud to počasí dovolí, uděláme to u piknikového stolu, venku za Oválnou pracovnou, nedaleko houpaček, které tam jsou pro prezidentovy dcerky," řekl Gibbs.

Okolnosti incidentu nejsou zcela jasné. Crowley zatkl Gatese minulý týden u jeho domu poblíž univerzity. Policii alarmovala sousedka, která si myslela, že do profesorova domu se chtějí vloupat dva černoši. Když se policie objevila na scéně, u domu byl profesor s přítelem - oba černoši. Profesora policejní hlídka neznala. Aby souhra nešťastných náhod byla úplná, profesor neměl od vlastního bytu klíče a dveře nešly otevřít ani silou. Crowley údajně žádal Gatese, aby prokázal svou totožnost. Ten to prý odmítl a policistovi údajně vynadal do rasistů.

Obama vzápětí po krátkém zatčení označil policejní zákrok strážníka Jamese Crowleyho vůči profesorovi Harvardovy univerzity Henrymu Lousi Gatesovi za hloupý. Obama je dlouholetý profesorův přítel. Prezident v této souvislosti také připomněl dlouhou historii nepřiměřeného policejního šikanování Afroameričanů. A skandál s rasovým podtextem byl na světě.

První svého druhu od nástupu prezidenta tmavé pleti do Bílého domu. Policejní odbory ovšem slova prezidenta odmítly a dokonce požadovaly, aby se omluvil. Za pár dní musel Obama své výroky mírnit. Prohlásil, že zvolil nešťastná slova, jimiž prý situaci ještě vyostřil, a ujistil, že nechtěl policii očerňovat. Přímo se ale nikomu neomluvil.

Oběma aktérům nepříjemného skandálu pak prezident telefonoval. Tyto rozhovory prý pomohly situaci vyjasnit.

Podle slov Gibbse prezident setkání bere jako příležitost spolu mluvit, jako dialog. "Nebral bych to jako formální diskusi, je to zamýšleno jako popovídání u piva," dodal Gibbs.

Aféra vzbudila v USA obrovský poprask. Podle Obamy to dokládá, že rasismus je v zemi stále velmi citlivé téma.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat