130 let
Výstava Matisse - páry a série v pařížském Centre Pompidou

Výstava Matisse - páry a série v pařížském Centre Pompidou | foto: Reuters

Bern přijme miliardovou uměleckou sbírku po nacistovi. I přes varování

Magazín
  •   6:15
BERLÍN/BERN - Švýcarský Bern se dostal před těžké rozhodnutí. V poslední vůli mu jistý Cornelius Gurlitt odkázal sbírku umění, v níž figurují jména jako Matisse, Picasso a další. Jenže - otec dotyčného cenné artefakty získal v době, kdy pracoval pro nacistický režim. V pátek agentura DPA informovala, že bernské muzeum kontroverzní Gurlittovu sbírku přijme.

Prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder začátkem listopadu muzeum vyzval, aby sbírku odmítlo. Podle něj existuje velká pravděpodobnost, že některá díla byla získána nezákonně a instituce se vystavuje riziku žalob.

Švýcarské Muzeum výtvarného umění v Bernu přesto nejspíš kontroverzní sbírku výtvarného umění přijme. Zástupci instituce a německé vlády se k věci oficiálně vyjádří až na pondělní tiskové konferenci.

27,5 miliardy korun

O Objevení Gurlittovy sbírky před rokem překvapilo celý svět. Ačkoli německé úřady obrazy a další díla ve sběratelově mnichovském bytě zabavily už v roce 2012, veřejnost o tom informovaly až mnohem později.

Letos se navíc našly další dvě stovky děl uskladněných v Gurlittově nemovitosti v Salcburku. Sbírka v odhadované hodnotě až jedné miliardy eur (27,5 miliardy korun) obsahuje téměř dva tisíce položek a jsou v ní zastoupena i velmi slavná jména - mimo jiné Eugene Delacroix, August Rodin, Edouard Manet, Henri Matisse, Marc Chagall či Pablo Picasso.

Navrácená sbírka

Jedenaosmdesátiletý Cornelius Gurlitt, syn obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, letos v květnu zemřel. Stalo se tak necelý měsíc poté, co státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo o navrácení jeho sporné sbírky. Gurlitt v závěti sbírku odkázal soukromé nadaci Muzea výtvarného umění v Bernu. Muzeum dostalo šest měsíců na rozhodnutí, zda díla přijme.

Otec Cornelia Gurlitta získal stovky hodnotných obrazů a soch v době, kdy pracoval pro nacistický režim, a proto dodnes není zcela jasné, zda některé z nich nebyly ukradeny nebo se jich jejich židovští majitelé nevzdali pod tlakem.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK