Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bývalé opičí filmové hvězdy tráví penzi na Floridě

Šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz | foto: Shutterstock

WAUCHULA Neokázalý vstup není mezi oranžeriemi takřka vidět, ale pěšinky mezi stromy ústí v unikátním svatostánku: v domovu pro 53 penzionovaných orangutanů a šimpanzů, většinou bývalých filmových hvězd, které zde pod floridským sluncem klidně tráví sklonek života. Píše to agentura AFP.

V Centru pro velké opice o rozloze 40 hektarů v městečku Wauchula nalezneme opravdové hvězdy. Jsou tu dvojčata Jacob a Jonah, třiadvacetiletí šimpanzi z filmu Planeta opic Tima Burtona z roku 2001, ale také Bubbles, s nímž se rád nechával fotografovat Michael Jackson. Dnes je Bubbles impozantní sedmatřicetiletý alfa samec.

Osmačtyřicetileté samici orangutana Popi bylo pouhých osm let, když hrála ve filmu s Clintem Eastwoodem Nikdy neprohrát. Pak vystupovala v Las Vegas až do té doby, než se na záznamu bezpečností kamery objevily záběry, na nichž bylo vidět, jak s ní její drezér špatně zachází.

Ne všichni nájemníci tohoto domu jsou hollywoodské hvězdy. Někteří pocházejí z cirkusů či laboratoří. Jiní byli prodáni jako exotičtí domácí mazlíčci, když byli ještě malí, a skončili v klecích. Všechny opice vychovali lidé a nemají schopnost přežít v přírodě, najíst se samy či vychovávat potomky. Mají však šanci dostat se do tohoto unikátního svatostánku, jediného na severní polokouli. Uprostřed širokého výběhu je čeká plno her a rostlin a předmětů, po nichž mohou šplhat.

Orangutan

Poslední členka této zvláštní komunity Sandra dorazila v listopadu z Argentiny. Třiatřicetiletá orangutanka se nechala hýčkat. „Hodně si hraje, má se opravdu dobře,“ říká zakladatelka centra Patti Raganová. „Setkává se s mnoha orangutany a myslím, že se nejvíce zajímá o Jethra. Brzy jim otevřeme jednu branku, aby byli ve stejném prostoru, a doufáme, že vše půjde hladce,“ dodává.

Centrum pro velké opice je na Floridě zvláštností. Otevíralo se velmi potajmu, bez reklamy, která obklopuje parky nebo zoologické zahrady, kde obvykle zvířata přijímají.

Centrum potřebuje ke svému fungování 1,8 milionu dolarů (41 milionu korun) ročně a potřeby každého primáta dosahují 23 000 dolarů (530 000 korun). Tento útulek, financovaný pouze ze soukromých zdrojů, mohou navštívit pouze dárci na základě pozvání, ale nesmějí se s ničím svěřovat na sociálních sítích. Podle zakladatelky centra je pohoda zvířat prioritou.

Jeff a Terrie Thomasovi patří k těm vzácným návštěvníkům, kteří sem mohli přijít u příležitosti jakési dražby umění primátů. „Jsem velmi dojata, když vidím, že to je pro ně to nejlepší místo,“ říká Terrie Thomasová.

Na stoly uprostřed stromů organizátoři rozložili abstraktní a pestré kresby zvířat. Vyniká mezi nimi obraz namalovaný Jacobem, umělecky nadaným šimpanzem, který ochutná každou barvu předtím, než ji nanese na plátno.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!