Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Červen s košíčkem: samosběr jahod začíná. Kam pro ně zajet?

Hrst plná jahod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst plná jahod | foto: Shutterstock

PRAHA Čerstvé jahody jsou voňavé, sladké a šťavnaté. Osvěžující červené plody si můžete sami natrhat na farmách, které nabízejí stále populárnější samosběr.

Podle archeologů si na jahodách pochutnával člověk už v době kamenné, byly však velmi drobné. Velké, šťavnaté jahody, jak je známe dnes, se začaly šlechtit zhruba v 17. století. Jahody, z botanického hlediska souplodí drobných nažek na zdužnatělém lůžku, obsahují skoro 90 % vody, jsou bohaté na vitaminy, minerální látky a organické kyseliny, a mají tedy velmi pozitivní vliv na lidský organismus.

Čas jahod právě začíná, a pokud nemáte zahradu nebo se vám do pěstování nechce, zajeďte si pro čerstvé plody na některou z jahodových farem, které umožňují samosběr.

Od svítání do večera

Jahody na místě ochutnáte, nasbíráte si kvalitní a čerstvé plody, a ještě strávíte den na svěžím vzduchu. A co víc: samosběr jahod je činnost ekonomicky výhodná. Samosběr probíhá po několik týdnů s počátkem v prvních červnových dnech. Sbírá se v určené dny, informace o termínech jsou vyvěšovány na webových stránkách jednotlivých farem. Sběr obvykle neustává za žádného počasí, nicméně pro jistotu se doporučuje vždy se o jeho konání ještě den předem informovat. „U nás začínáme v pondělí 8. června, probíhat bude denně a za kilogram jahod zaplatí samosběrači čtyřicet korun,“ říká Dagmar Hančová z Jahodárny Vraňany. O samosběr bývá velký zájem. Plantáže jsou otevřeny od časného rána, často už od sedmi hodin.

Sběrači by si s sebou měli přinést na jahody vlastní nádoby, ale ti, kteří je nemají, si je ve většině jahodáren mohou zakoupit. Tradičně se na jahody používají plošší, prodyšné košíky, aby byla vrstva jahod co nejnižší a příliš se nepomačkaly. Nádoba se na počátku sběru zváží a při konečném vážení se od natrhaného množství jahod odečte.

 

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!