Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

CK Telegraf: Washingtonská deklarace před 100 lety doputovala na ministerstvo zahraničí USA

Historie

  18:13
PRAHA - Před 100 lety byla na americké ministerstvo zahraničí doručena Washingtonská deklarace nebo-li Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou. Text vytvořený T. G. Masarykem a jeho spolupracovníky v USA odmítal autonomii v rámci Rakouska-Uherska, kterou Čechoslovákům nabídl císař Karel I., a formuloval požadavky na samostatnost ČSR.

18. říjen 1918. foto: Lidovky.cz

Deklarace se odvolávala na historická práva Čechů a na právo na sebeurčení pro Slováky. V závěrečné části nastiňovala také budoucí podobu Československa. V tisku se objevila o den později, 19. října 2018.

18. říjen 2018.

Od vzniku Československé republiky letos uplyne 100 let. Oficiálně sice byla vyhlášena 28. října, významné milníky na cestě k samostatnému státu ale najdeme v průběhu celého roku 1918. Server Lidovky.cz se je snaží připomenout v moderním hávu. Představuje si, jak by se tehdejší osobnosti chovaly, kdyby měli k dispozici sociální sítě.

CK Telegraf průběžně aktualizujeme po celý rok. Každý příspěvek by měl hravou formou přiblížit významné události a důležité postavy roku 1918. Výroky jednotlivých osobností jsou obvykle fiktivní, stojí ale na jejich skutečných názorech.

Autor: