Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Co si myslí lidé, kteří si udělali zásoby na brexit?

Protestující v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující v Londýně. | foto: ČTK

LONDÝN Letos v lednu se na stránkách zpravodajského serveru The Guardian objevila fotografie malého voříška jménem Charlie usazeného na hoře jídla. Psího jídla. Jeho zásoby pořídila Charlieho panička Helena - společně s potravinami a základními potřebami pro sebe, napsal nyní The Guardian, který se vypravil za dvěma ženami, jež se začátkem roku chystaly na předpokládaný březnový brexit.

V lednu Helena, která si nepřála zveřejnit své příjmení, uváděla: „Nevěřím, že se o mě vláda postará. A rozhodně nevěřím, že se postará o mého psa.“ Proto si jako záruku před možnými nedostatky v dodávkách zboží po britském odchodu z Evropské unie, k němuž mělo dojít 29. března, nakoupila tříměsíční zásoby jídla pro sebe - a roční zásoby pro Charlieho.

Co se zásobami?

Byla v tomto ohledu velmi pečlivá. Vytvořila si seznam, na kterém barevně vyznačila to, co už nakoupila (toaletní papír, rajčata v plechovce), co už má objednané (strouhaný kokos), a co musí z hlediska užitečnosti ještě vyzkoušet (sušená směs na falafel). Pořizovala ale nejen jídlo - na seznamu byl i alkohol, psí laskominy a hračky, a dokonce i její makeup.

Jak je na tom Helena nyní? Všechny položky z nákupního seznamu pořídila a po 29. březnu bezpečně uložila. Při následných posunech termínu brexitu je nechala víceméně neporušené. I když se regály supermarketů zatím nevyprázdnily, stále si myslí, že pořízení zásob se vyplatilo.

„Díky nim se cítím odolnější vůči tomu, co se děje. Nedělám si tak velké starosti, jaké bych si dělala bez nich. Vím, že mám pořád něco ve spíži - bez ohledu na to, co se stane, nebudu o hladu. Pomohlo mi to, i když k brexitu nedošlo,“ řekla Helena.

A jaký z toho všeho má pocit? „V tom brexitovém příběhu už bylo tolik zvratů a změn, že není možné předpovídat, co se stane,“ dodala. „Myslím, že teď to dospělo do fáze, kdy už se člověk ani nedokáže dál stresovat. Alespoň já už jsem přestala cítit tu úzkost, protože není k ničemu dobrá.“

Ovšem z jedněch zásob přece jen trochu ubylo. „Upřímně řečeno, Charlieho zásoby se ztenčily, protože jsem byla trochu švorc, ale pořád mám dost na tři měsíce,“ řekla o něco tišším hlasem - zřejmě aby ji její psík neslyšel, napsal nyní The Guardian.

Další, kdo se v lednu připravoval na brexit, byla Jo Elgarfová, kterou děsí možnost odchodu Británie z EU bez dohody. Elgarfová se zásobila několika věcmi - její kuchyňské skříňky jsou plné těstovin, rýže a sušeného mléka. A tak, jak je počátkem roku pořídila, tam zůstávají.

Jídlo není největší starost

Ale jídlo není její největší starostí. Dcera Nora trpí mozkovou malformací zvanou polymikrogyrie. Bere spoustu léků, ale bez dvou z nich - Epilimu a Keppry - bude mít denně několik záchvatů, které mohou ohrožovat její život. Tady nejde o politiku, ale o život dítěte. Oba léky jsou jen na předpis a dovážejí se z Evropy; nemůže si udělat jejich zásoby.

Měla obavy, když byla u kormidla Theresa Mayová, ale nemyslela si, že by země odešla z EU bez dohody. Teď má mnohem větší strach z Borise Johnsona. „Jestli Boris vyhraje, může se stát cokoli,“ řekla. „Pokud neprosadí svou, mohou prostě odejít. A nebudou brát v úvahu ty nejzranitelnější. Neřeknou: ‚Ale moment, co se stane s Norou?‘“

Od ledna se nedočkala žádného ujištění - od lékařů, lékárníků ani vlády - že dodávky Nořiných léků budou pokračovat bez ohledu na cokoli. „Nikdo neví, jestli udělali dost pro to, aby zabránili jakýmkoli problémům,“ dodala.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...