Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
22. listopadu 2019 21:21, aktualizováno 23. 11 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při novém referendu o brexitu by Corbyn prý zůstal neutrální. Politik to sdělil během debaty s občany

Jeremy Corbyn, předseda britských labouristů pronesl řeč v Birminghamu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeremy Corbyn, předseda britských labouristů pronesl řeč v Birminghamu. | foto: Reuters

Londýn V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák tento svůj záměr potvrdil v pátek v debatě s občany, kterou vysílala BBC.

Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

„Jakožto předseda vlády, pokud jím v té době budu, zaujmu neutrální postoj, abych mohl věrohodně uskutečnit jeho výsledek (referenda),“ uvedl labouristický lídr před televizními kamerami.

Labouristé slibují, že pokud se po prosincových volbách dostanou k moci, dosáhnou za tři měsíce úpravy brexitové dohody tak, aby nasměrovala Británii k co nejtěsnějšímu budoucímu partnerství s EU. Půl roku po volbách by pak labouristická vláda uspořádala referendum, v němž by voliči vybírali mezi novou podobou brexitu a setrváním v unii.

Dříve Corbyn uváděl, že o postoji jeho strany v kampani před případným 

novým referendem by rozhodl mimořádný sjezd na toto téma. Řada jeho stranických kolegů nicméně dává jasně najevo, že by za uvedeného scénáře prosazovali zrušení brexitu.

Premiér Johnson v reakci na výrok svého hlavního vyzyvatele uvedl, že si nedovede představit, jak by mohl Corbyn vyjednat se zbytkem EU dohodu, když by k ní následně měl být „lhostejný“. Opakoval, že jeho vláda v říjnu dojednala vynikající podmínky brexitu a že Británie nepotřebuje další „dišputace“ na toto téma.

Johnson ale nedostal příliš mnoho prostoru na vyjádření týkající se brexitu, neboť diváci i moderátorka Fiona Bruceová trvali na jiných otázkách. Pokaždé, když premiér použil hlavní 

dokončení brexitu, ozývalo se z publika otrávené sténání. Johnson se nicméně k oblíbenému heslu vrátil i na konci svého půlhodinového vystoupení a řekl, že „tuhle ekonomiku nedostaneme skutečně do pohybu... dokud nedokončíme brexit“.předvolební slogan Konzervativní strany o 

Předseda vlády dnes stejně jako v úterý při duelu s Corbynem na stanici ITV vyvolal smích přítomných, když hovořil o významu pravdy v předvolebním boji. Pod tlakem se ocitl i v souvislosti s politikou úsporných opatření z posledních let, kvůli necitlivým výrokům z minulosti či v souvislosti s pozdrženým zveřejněním zprávy o možném ruském vlivu na britskou demokracii.

I Corbyn zažil během svých 30 minut řadu těžkých okamžiků, dočkal se ale i podpory, například když jeden člen publika řekl, že labouristé jsou jedinou stranou se soudným přístupem k brexitu. „Corbyn a Johnson přežili, oba byli pod palbou... ale dokázali to ustát,“ shrnul diskusní pořad zpravodaj televize Sky News Rob Powell.

Volby čekají Británii 12. prosince a k vítězství zatím směřují Johnsonovi konzervativci, jejichž podpora se aktuálně pohybuje těsně nad 40 procenty. 

Labouristé v průzkumech preferencí zaostávají o deset až 15 procentních bodů. Zásadní je ale pro konzervativce to, zda se jim podaří získat většinu křesel v dolní komoře parlamentu, což by mohlo vést k hladkému prosazení stávající brexitové dohody a odchodu Británie z EU na konci ledna.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...