Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hamburger vznikl v roce 1758

Hamburger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamburger | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Nadměrné pojídání hamburgerů může mít pro lidský organismus zásadní následky. Když si vzpomenete na dokumentární film Super Size Me z roku 2004, v němž se americký tvůrce Morgan Spurlock sám podrobil bezmála zkoušce ohněm, aby ukázal vliv rychlého občerstvení na zdraví člověka - možná si rozmyslíme objednávku příštího BigMacu.

Spurlock kvůli svému dokumentu nepojídal po třicet dní nic jiného než menu od McDonald’s, a to třikrát denně. Výsledkem hazardního experimentu bylo jedenáct kilogramů tělesné váhy navíc, zničená játra a silné deprese. Čtrnáct měsíců intenzivního pohybu a speciálních diet pak bylo třeba, aby se filmař dostal do své původní kondice.

Na druhou stranu: „Dobrý hamburger je jedním z nejlepších jídel na světě,“ tvrdí dopisovatel britského listu The Independent Christopher Hirst, který ve svém posledním článku radí, jak připravit oblíbenou pochoutku, aniž bychom si ničili zdraví a zbytečně zatěžovali peněženku.

Od klobásky mezi housky
Hamburgerům co do jejich receptury, ale rovněž co do historie jejich podávání, již byla věnována mnohá publikace. Jednou z nich je výstižná příručka Andrewa F. Smitha, jejíž název lze volně přeložit jako „Souhrnné dějiny hamburgeru“. Dozvíme se v ní, že ačkoliv vychází název pokrmu z němčiny, první zmínka receptury takzvaných hamburských klobásek se objevila v kuchařce Angličanky Hannah Glasseové z roku 1758. Hamburský steak se podle příručky stal obvykle podávaným jídlem amerických restaurací počátkem 20. století, ještě dvě desetiletí však trvalo, než „se steak dostal mezi dvě housky“.

První komerční společností, která během dvacátých let předurčila charakter dnešních restaurací s rychlým občerstvením, byl americký řetězec White Castle. Základní myšlenkou byl standardní produkt za nízkou výrobní cenu. Čtyřicátá léta už se v Americe nesla ve jménu bratří McDonaldů, kteří rychlý styl občerstvování rozšířili, zejména díky využití strojových výrobních zařízení.

Chutně a bez ohrožení zdraví
Chris Hirst ve svém článku pochybuje, že by střídmě plněná a podivně slazená houska podávaná ve fast foodech byla dobrou koupí, a dává čtenářům a milovníkům steaků z mletého hovězího několik tipů, jak si doma připravit chutné a pro zdraví nezávadné hamburgery. Základem je prý dobré hovězí maso mleté předmraženým mlýnkem (drobné kousky tučnějšího masa musí totiž zůstat ztuhlé, aby si maso ponechalo vlastní šťávu a nemuselo být pečeno na oleji). Dalším z tipů je kostka ledu rozpuštěná v každém hamburgeru. Ta prý zaručí, že maso nebude vyschlé.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....