130 let
Houbaření.

Houbaření. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Houbaři drží smutek, kvůli suchu houby stále nerostou

Magazín
  •   12:09
PRAHA - Období sucha pokračuje i na konci září a nedostatek vláhy v lesích má za následek jen sporadický výskyt hub. I když by v těchto dnech by měla vrcholit houbařská sezona, houby se vyskytují pouze v některých podhorských oblastech. Nedostatek hub dokonce přinutil mykology zrušit několik výstav pro veřejnost. Dnes to řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

"V posledních dvou, třech týdnech je sucho zejména ve Středočeském kraji tak veliké, že houby nejsou téměř vidět," uvedl Landa. Úspěch by houbaři podle něj mohli v tomto regionu mít jen na podmáčených hrázích rybníků a podobných místech s dostatkem vláhy.

Houby se údajně nachází jen v jižních částech Českomoravské vysočiny a v některých oblastech jihovýchodních Čech a na Šumavě.

Sucho za období posledních tří měsíců je podle Landy nejhorší od roku 2003. Málo optimistické jsou i předpovědi vývoje počasí na několik nejbližších dnů. V loňském roce si houbaři přišli na své až v říjnu a houby rostly v hojné míře i v listopadu, připomněl mykolog.

Z jedlých hub rostou hřiby hnědé a sporadicky i holubinky a ryzce. Zatím prý nelze najít ani václavky, jejichž sezona začíná kolem svátku svatého Václava.

Sucho ovlivnilo i výskyt jedovatých hub. Velmi vzácná je v současnosti v lesích obávaná muchomůrka zelená, takže otravy tímto druhem v posledních dvou měsících jsou výjimečné.

Jedovatá je v syrovém stavu i mezi houbaři oblíbená václavka, upozornil Landa. Po patnácti až dvaceti minutovém vaření se z ní ale stane chuťově velice dobrá houba, dodal.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz