Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak na velikonoční věnec. Přinášíme rychlé a jednoduché tipy

Vyrobit velikonoční věnec je snadné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyrobit velikonoční věnec je snadné | foto: Shutterstock

Každý může být originál a každý může odpovídat vašemu vkusu. Vyrobte si svůj vlastní velikonoční věnec.

Výroba velikonočních věnců je v mnoha ohledech jednodušší a také zábavnější než příprava věnců adventních. Jaro totiž nabízí mnohem širší výběr přírodních materiálů, a věnce tak mohou být ještě rozmanitější. Další výhodou je, že při troše kreativity se můžete velice snadno vyhnout všem umělým materiálům, které už dávno vyšly z módy. Působí lacině a nevkusně – prostor tudíž mohou dostat všechny přírodniny, které je možné využít nejrůznějšími způsoby.

Co budete potřebovat k výrobě velikonočního věnce?
Vyrobit velikonoční věnec je snadné

Základem každého věnce je korpus. Pokud máte starý slaměný či polystyrenový věnec z Vánoc, není nic snazšího než jej revitalizovat – zkrátka jej zbavit starých materiálů a pokrýt novými. Jestliže byste přece jen zatoužili po novém korpusu, zkuste navštívit své květinářství, odkud si odnesete nejenom korpus podle svého vkusu, ale také spoustu inspirace. Zjistíte například, že v módě jsou proutěné korpusy, u kterých si můžete vybrat mezi různými velmi decentními barevnými úpravami. Jemně působí bílý základ, můžete však sáhnout třeba po proutí v pastelových tónech anebo naopak ponechat korpus v přírodním tónu.

Na jarní (či velikonoční) věnec samozřejmě nebudeme, na rozdíl od vánočních, používat větvičky z jehličnatých stromů. Více by se samozřejmě hodily svěží zelené lístky a jarní kvítí, problém ovšem je, že tato zeleň oproti jehličí vůbec nevydrží, proto si budeme muset poradit jinak. Toužíte-li po zeleni,můžete zkusit obložit věnec mechem – i když vysychá, vydrží zelený velmi dlouhou dobu. Pokud striktně netrváte na tom, že by váš velikonoční věnec měl být plný zeleně, zkuste jiné materiály, jako jsou skořápky od vajec, peříčka, kočičky, proutí – tyto materiály vypadají velice jemně a elegantně.

Co dále můžete kromě přírodnin použít? Stačí zapojit fantazii, například pentle – u těch volte spíš méně křiklavé odstíny, skořápkovému věnci budou slušet jemné odstíny hnědé a béžové, mech i proutí se hezky doplní se svěží jarní zelenou.

Na věncích se vyjímají kropenatá křepelčí vajíčka, která nepůsobí tak robustně jako vejce slepičí. Můžete je zkusit lehce obarvit pastelovými barvami, které do vašich domovů přinesou trochu jara.

Umíte-li třeba skládat origami, určitě se nenechte svazovat tradičními nápady, které znáte, a poskládejte si třeba králíčky, kteří váš věnec osvěží a ozvláštní. Jestli chcete experimentovat ještě víc, pokuste si do věnce nainstalovat skořápku od vejce, do které zasejete na vatičku oblíbenou řeřichu – a opravdu živý věnec je na světě. Připravte korpus, můžete použít buď polystyrenový a obarvit jej, nebo proutěný (postačí vám vrbové proutí), případně ho můžete koupit v květinářství. Na věnec nejprve vázacím drátem připevněte mech, na něj naaranžujte opatrně za pomoci pistole vajíčka, dozdobte peříčky, sisalem či pentlemi. Pokud chcete věnec umístit na dveře, nezapomeňte na háček.

Potřebovat budete:

  • tavicí pistoli (popřípadě lepidlo) 
  • vyfouknutá vejce (slepičí nebo křepelčí) 
  • korpus, vázací drát, kleště 
  • další dekorace – peříčka, pentle, mech, sisal apod.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...