14. července 2019 6:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak snížit uhlíkovou stopu? Kosmetická firma přepravuje výrobky plachetnicí

Plachetnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plachetnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Britská společnost Lush se ve svém úsilí o zvýšení povědomí o životním prostředí angažuje na mnoha frontách. Finančně podporuje projekty, které mají smysl a pomáhají lidem i přírodě, pracuje jen s fair traide družstvy a nyní se snaží snižovat i uhlíkovou stopu tím, že přepravuje korkové krabičky po vodě. Plachetnice z Portugalska do Poole v hrabství Dorset ve Velké Británii pluje čtyři dny.

Jeden z pracovníků firmy před několika začal hledat regenerativní řešení pro ukládání tuhých šamponů a tak kontoval neziskovou skupinu Eco Intervention. Organizace vzdělává v Portugalsku lidi, jak pečovat a udržovat  biotopy korkových dubů. A tak byl nápad na světě, ekologická organizace začala vyrábět korkové krabičky, které pocházejí z portugalského regionu Alentejo.

Biotopy korkových dubů v oblasti Středozemního moře zahrnují přibližně 25 000 druhů, jsou jedny z nejrozmanitějších v Evropě. Korkové stromy v Portugalsku absorbují až pět procent emisí CO² v zemi. Kůru je možné sklízet ručně každých devět let po třicetiletém období růstu. Tuto práci není schopen zvládnout žádný stroj, je proto důležitým zdrojem tradičního zaměstnání pro 100 000 lidí v regionu. Exportním bestsellerem na celém světě je tradiční korek používaný pro lahve.

Místo letecké dopravy zvolila ale firma ekologičtější řešení. Rozhodla se snížit uhlíkovou stopu už v průběhu fáze přepravy. A tak objednala plachetnici, která jí v rámci čtyřtýdenní plavby přepraví z Portugalska do Dorsetu již hotové korkové krabičky. Tento velmi tradiční způsob přepravy je stále jedním z nejudržitelnějších. 

„Důvod je poměrně jednoduchý: není čas na plýtvání, aktuální situaci životního prostředí musíme řešit naprosto všichni. Všichni si musíme být vědomi, musíme být odhodlaní a musíme mít představivost a neustále hledat způsoby, jak omezit náš dopad na životní prostředí,“ řekl Agnes Gendry z týmu etického nákupu. A dodal: „Ano, použít běžnou loď je samozřejmě rychlejší a logisticky mnohem jednoduší než použít plachetnici. My se však domníváme, že v éře stále se zhoršujícího životního prostředí je důležité hledat všechna možná řešení, jak snížit naši ekologickou stopu.“ 

apeAlena Pecháčková