13. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po více než padesáti letech mohou Kubánci poslat dopis do USA

Havana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havana | foto: Archiv Exotica Travel

HAVANA Kuba a USA oznámily, že se dohodly na obnovení poštovních služeb mezi oběma zeměmi. Ty nefungují od roku 1963, tedy od doby, kdy tyto státy zmrazily vzájemné vztahy. Obnovení poštovních služeb ale bude zatím jen v testovacím režimu, datum pro stálé zavedení těchto služeb žádná ze stran neuvedla.

Naznačily ale, že to nebude okamžitě, protože ještě zbývá probrat „technické a bezpečnostní aspekty“.

Toto oznámení přichází jen šest dní před výročím dne, kdy prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Letos v červenci pak Washington a Havana po více než 50 letech obnovily diplomatické styky. Ty byly přerušeny v roce 1961 poté, co se v roce 1959 na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem a mimo jiné zestátnili zahraniční společnosti, včetně amerických. Na to reagovaly USA zavedení hospodářského embarga.

V posledních měsících jsou americké hospodářské restrikce vůči Kubě postupně uvolňovány, například po 50 letech smějí mít americké podniky na ostrově svou kancelář. Hospodářské embargo však stále platí, zrušit ho může pouze Kongres USA.

Oteplení vztahů Havany a Washingtonu však způsobuje i problémy. Například vyvolalo největší exodus z karibského ostrova za dvě desetiletí, neboť v řadě Kubánců vzbudilo obavy, že už k nim nebudou USA přistupovat jako k politickým exulantům. Proto začali masově utíkat oklikou přes středoamerické státy.

Nic zásadního nepřineslo zlepšení ve vztazích Kuby a USA zatím ani pro kubánskou opozici. Někteří její představitelé tvrdí, že toto oteplení jen dalo kubánskému režimu aureolu legitimity. Důkazem toho, že v domácí politice se nic nezměnilo, je i čtvrteční zatýkání desítek opozičních aktivistů, aby v Den lidských práv nemohli vyjít do ulic protestovat proti kubánské vládě.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.