"Mobilní telefony a počítače nám zpříjemňují a usnadňují život, ale bohužel okrádají lidi o spánek. Miliony Američanů v noci méně spí a přes den hůře fungují," řekl Russell Rosenberg, místopředseda nadace pro zdravý spánek National Sleep Foundation (NSF) z Washingtonu.
Téměř 95 procent lidí dotázaných NSF uvedlo, že používali před spaním tento typ elektroniky, a zhruba dvě třetiny připustily, že během týdne se dost nevyspaly.
Umělé světlo před usnutím podpoří bdělost
Charles Czeisler z Harvardské univerzity uvedl, že působení umělého světla před spaním může podpořit stav bdělosti a potlačit uvolňování melatoninu, což je hormon podporující spánek.
To, že lidé mají tendenci být stále dosažitelní, pro ně znamená, že i když se jim podaří usnout, probudí je během noci mobilní telefon, esemeska nebo e-mail. Každé desáté dítě uvádí, že ho v posteli vzbudí mobil. Nejvíce chybí spánek generaci třinácti až osmnáctiletých, 22 procent z nich se sama označuje za ospalé.
Odborníci na spánek doporučují teenagerům spát v noci devět hodin a 15 minut, ale adolescenti zapojení do průzkumu přiznali, že spí v průměru jen sedm hodin a 26 minut.
"Děti dnes spí o hodinu a půl až o dvě hodiny méně, než děti spaly před sto lety. To znamená, že měsíčně jim chybí 50 hodin spánku," řekl Czeisler. Nedostatek spánku se negativně odráží na práci Američanů, na jejich rodinách, na sexuálním životě i zdraví, uvádí NSF. Všechny věkové skupiny si to vynahrazují pitím kofeinových nápojů (kolem třetiny litru na osobu denně) a někdy pospáváním během dne.
Málo spíme kvůli mobilům a počítačům. Odnáší to práce i sex
NEW YORK -
Za závislost na televizi, mobilním telefonu nebo laptopu Američané často platí dost draze, a to nedostatkem spánku. Národní záliba dívat se každý večer před spaním na televizi, vyřizovat elektronickou poštu a posílat textové zprávy nebo hrát do noci videohry může narušovat spánkový režim, varují američtí odborníci citovaní agenturou Reuters.

Spánek (ilustrační foto). foto: Shutterstock
Vánoční cukroví: Nestíháte? Zkuste naše rychlé a snadné nepečené kousky, po kterých se jen zapráší
Ruské impérium je vyřízené, jen to ještě neví. Zakazovat ruskou hudbu je ale nesmysl, říká dirigent Byčkov
CML, amarouny a prsa Dády Patrasové vídáme na obrazovce už 40 let. Co stojí za nebývalým úspěchem Návštěvníků?
Žádný kulatý strejda s bambulí, ale kus chlapa, jemuž ve rvačce zlomili nos. Kdo skutečně byl sv. Mikuláš?
Řekli, kotě, běž domů a vrať se s rodiči, vzpomíná šéfka Plzeňské filharmonie na první setkání s violoncellem

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!