„Lidé si je mohou prohlédnout do konce června,“ za pořádající agenturu JVS Group o tom informovala informovala Květa Havelková. Podle ní výstava dává ucelený pohled na to, jak vypadaly pohřební rituály.
Výstavu sestavil americký producent. „Projel s ní Spojené státy, kde měla výstava návštěvnost téměř dva miliony lidí,“ uvedla Havelková.
Lidé na výstavě mohou vidět nejen staré egyptské a jihoamerické mumie, ale i mumii, která byla vytvořena v roce 1994 na americké univerzitě v Marylandu. Mezi exponáty je také mumie ze zaniklého kostela svatého Vojtěcha, který stál u pražské Prašné brány. V 19. století tu byla objevena podzemní krypta s několika těly, která byla díky vhodné teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu přirozeně mumifikována.
Návštěvníci výstavy se rovněž dozvědí informace o historii mumifikace a aktivitách českých archeologů v Egyptě a dalších zemích. Více informací je na www.mumiesveta.cz. |
Dalším z exponátů je německý šlechtic, který byl nalezen v utajené rodinné kryptě středověkého hradu a zůstal obutý do svých nejlepších bot. Zájemci si mohou prohlédnout i mumie maďarské rodiny, která zemřela na tuberkulózu, nebo takzvanou Burnsovu sbírku - sérii lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století.
Část věnovaná egyptských mumiím nabízí několik mumifikovaných zvířat včetně sokola, ryby, psa a krokodýla. Vytvořeny byly pro to, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny. K vidění jsou i zmenšené hlavy bojovníků, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu zabitého protivníka.