Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muzeum v České Lípě vystaví vzácnou keltskou minci, je z Francie

Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem... | foto: ČTK

ČESKÁ LÍPA Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vystaví od dubna vzácnou stříbrnou keltskou minci z druhé poloviny prvního století před naším letopočtem. Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem nálezu, které se nachází nedaleko České Kamenice na severu Čech.

„Je to nejvýznamnější osamocený archeologický nález, který loni muzeum získalo,“ řekl vedoucí historického oddělení muzea Vladimír Peša.

„Mince je velmi zvláštní tím, že to není zdejší bójská ražba, tak jako většina nálezů, ale pochází až z daleké Francie, z tehdejší Galie,“ uvedl Peša. Ve své době se podle něj jednalo o minci vyšší nominální hodnoty zvané kvinár. Je ze stříbra o váze 1,7 gramu a je na ní nápis TOGIRIX, což bylo jméno vládce keltského kmene Lingonů. „Na minci je i jeho obličej z profilu,“ uvedl archeolog.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vystaví od dubna vzácnou stříbrnou...
Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem...

Podle něj se v Česku jedná o poměrně vzácnou minci z laténské doby. „Když se před deseti lety dělal u nás soupis keltských mincí z našeho území, tak byl popsán pouze jeden příklad. Mezitím se možná objevil další, ale nicméně to ukazuje, že to je vzácný nález,“ řekl Peša.

Další zvláštností je podle něj místo nálezu. Pochází z hornatého severu Čech, z oblasti mimo stálé osídlení v laténské době. Malou minci objevil loni Milan Bartoníček v Markvarticích v Ústeckém kraji. Obec je od České Lípy vzdálená asi 20 kilometrů. „Našla se v oblasti, kde těch nálezů je poměrně málo. Není to klasická oblast keltského osídlení. Navíc se našla v prostoru, kde předpokládáme germánské osídlení,“ uvedl archeolog. Jak se tam dostala, je možné podle něj zatím jen spekulovat. „Mohlo se jednat o ztracenou minci, kořist, obchod nebo záměrné uložení. Možností je více, z jedné mince ale nelze nic usuzovat,“ řekl Peša.

Minci dostalo muzeum darem

Muzeum získalo exotickou minci od nálezce darem. Přes zimu ji nechalo restaurovat a od dubna ji vystaví v hlavní budově. Stane se součástí regionální expozice, kam tematicky patří. Za posledních 15 let jde podle Peši o druhý nález keltské mince, kterou českolipské muzeum získalo. První mohou zájemci vidět v pobočce muzea známé jako Šatlava. V jedné z vitrín je vystavený takzvaný zlatý muškovitý statér z druhého století před naším letopočtem. I tato mince je pozoruhodná místem nálezu. Jde o jediný nález keltské ražby objevený ve skalní dutině na území České republiky. Archeologové ji našli v Kristově jeskyni v Klokočských skalách v Českém ráji.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!