Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
31. března 2017 6:22 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muzeum v České Lípě vystaví vzácnou keltskou minci, je z Francie

Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem... | foto: ČTK

ČESKÁ LÍPA Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vystaví od dubna vzácnou stříbrnou keltskou minci z druhé poloviny prvního století před naším letopočtem. Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem nálezu, které se nachází nedaleko České Kamenice na severu Čech.

„Je to nejvýznamnější osamocený archeologický nález, který loni muzeum získalo,“ řekl vedoucí historického oddělení muzea Vladimír Peša.

„Mince je velmi zvláštní tím, že to není zdejší bójská ražba, tak jako většina nálezů, ale pochází až z daleké Francie, z tehdejší Galie,“ uvedl Peša. Ve své době se podle něj jednalo o minci vyšší nominální hodnoty zvané kvinár. Je ze stříbra o váze 1,7 gramu a je na ní nápis TOGIRIX, což bylo jméno vládce keltského kmene Lingonů. „Na minci je i jeho obličej z profilu,“ uvedl archeolog.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vystaví od dubna vzácnou stříbrnou...
Pozoruhodná je tím, že se jedná o ražbu neobvyklou pro české území i místem...

Podle něj se v Česku jedná o poměrně vzácnou minci z laténské doby. „Když se před deseti lety dělal u nás soupis keltských mincí z našeho území, tak byl popsán pouze jeden příklad. Mezitím se možná objevil další, ale nicméně to ukazuje, že to je vzácný nález,“ řekl Peša.

Další zvláštností je podle něj místo nálezu. Pochází z hornatého severu Čech, z oblasti mimo stálé osídlení v laténské době. Malou minci objevil loni Milan Bartoníček v Markvarticích v Ústeckém kraji. Obec je od České Lípy vzdálená asi 20 kilometrů. „Našla se v oblasti, kde těch nálezů je poměrně málo. Není to klasická oblast keltského osídlení. Navíc se našla v prostoru, kde předpokládáme germánské osídlení,“ uvedl archeolog. Jak se tam dostala, je možné podle něj zatím jen spekulovat. „Mohlo se jednat o ztracenou minci, kořist, obchod nebo záměrné uložení. Možností je více, z jedné mince ale nelze nic usuzovat,“ řekl Peša.

Minci dostalo muzeum darem

Muzeum získalo exotickou minci od nálezce darem. Přes zimu ji nechalo restaurovat a od dubna ji vystaví v hlavní budově. Stane se součástí regionální expozice, kam tematicky patří. Za posledních 15 let jde podle Peši o druhý nález keltské mince, kterou českolipské muzeum získalo. První mohou zájemci vidět v pobočce muzea známé jako Šatlava. V jedné z vitrín je vystavený takzvaný zlatý muškovitý statér z druhého století před naším letopočtem. I tato mince je pozoruhodná místem nálezu. Jde o jediný nález keltské ražby objevený ve skalní dutině na území České republiky. Archeologové ji našli v Kristově jeskyni v Klokočských skalách v Českém ráji.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.