Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muzeum v Káhiře opravilo stroj na lití hieroglyfů z roku 1902

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

KÁHIRA V typografické dílně Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře padá z dobře promazaného stroje Foucher jeden olověný hieroglyf za druhým. Stroj z roku 1902 na odlévání písmen přestal být kvůli technologickým inovacím používán před 30 lety. V rámci zachování kulturního dědictví se teď ale opět rozběhl, píše AFP.

„Podařilo se nám ho zprovoznit v září po několika opravách a když jsme získali chybějící součástky,“ vysvětluje hrdě Mathieu Gousse z káhirského institutu. Prvním písmenem, které opravený stroj v září během testů odlil a poté vytiskli, byl egyptský kříž života.

Kvůli projektu se vrátil z důchodu 63letý Hossam Saad, který stroj v minulosti obsluhoval. Jeho úkolem je teď zaučit nové pracovníky a těší ho, že je učí pracovat s jediným strojem svého druhu.

„Je to klíčový okamžik. Je to chvíle, kdy můžeme předat své znalosti a dovednosti mladší generaci,“ řekl Mathieu Gousse.

Vedle stroje Foucher stojí další, Monotype, který odlévá písmena v latince. Tiskař jednotlivé písmové litery s hieroglyfy městná jednu vedle druhé na prastarý ruční tiskařský lis. V době ofsetového tisku se zprovoznění typografické dílny v Káhiře, otevřené jednou týdně, stalo lákavou zajímavostí.

Projekt navíc vedle své kulturní hodnoty umožní „spolupracovat s kaligrafy a odborníky na knihy, případně i umělci na tisku malých sérií prostřednictvím typografického systému,“ uvedl Mathieu Gousse.

Výsledný tisk je podle něj zcela odlišný a třeba zrnitost může být pro umělce zajímavá. Černé hieroglyfy vytištěné z olověných matric, odlišné od těch moderních, mají údajně své kouzlo i pro vědce.

Francouzský institut orientální archeologie vznikl v Káhiře v roce 1880. Archeologové, historici nebo filologové zde studují egyptskou civilizaci. Ředitel institutu, egyptolog Laurent Coulon, vidí v projektu zprovoznění stroje na hieroglyfy a typografické dílny způsob, jak „zachovat celou historii egyptologie, která vznikla s Institutem a s tiskem.“

Místní knihovna s 92 000 svazky je velkým pojmem ve světě egyptologie. Středisko dnes řídí práce na 35 nalezištích v Egyptě a místní vědci pravidelně publikují v odborných časopisech.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...