Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum v Káhiře opravilo stroj na lití hieroglyfů z roku 1902

Magazín

  5:38
KÁHIRA - V typografické dílně Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře padá z dobře promazaného stroje Foucher jeden olověný hieroglyf za druhým. Stroj z roku 1902 na odlévání písmen přestal být kvůli technologickým inovacím používán před 30 lety. V rámci zachování kulturního dědictví se teď ale opět rozběhl, píše AFP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

„Podařilo se nám ho zprovoznit v září po několika opravách a když jsme získali chybějící součástky,“ vysvětluje hrdě Mathieu Gousse z káhirského institutu. Prvním písmenem, které opravený stroj v září během testů odlil a poté vytiskli, byl egyptský kříž života.

Kvůli projektu se vrátil z důchodu 63letý Hossam Saad, který stroj v minulosti obsluhoval. Jeho úkolem je teď zaučit nové pracovníky a těší ho, že je učí pracovat s jediným strojem svého druhu.

„Je to klíčový okamžik. Je to chvíle, kdy můžeme předat své znalosti a dovednosti mladší generaci,“ řekl Mathieu Gousse.

Vedle stroje Foucher stojí další, Monotype, který odlévá písmena v latince. Tiskař jednotlivé písmové litery s hieroglyfy městná jednu vedle druhé na prastarý ruční tiskařský lis. V době ofsetového tisku se zprovoznění typografické dílny v Káhiře, otevřené jednou týdně, stalo lákavou zajímavostí.

Egyptští archeologové představili nález stovky sarkofágů starých zhruba 2500 let

Projekt navíc vedle své kulturní hodnoty umožní „spolupracovat s kaligrafy a odborníky na knihy, případně i umělci na tisku malých sérií prostřednictvím typografického systému,“ uvedl Mathieu Gousse.

Výsledný tisk je podle něj zcela odlišný a třeba zrnitost může být pro umělce zajímavá. Černé hieroglyfy vytištěné z olověných matric, odlišné od těch moderních, mají údajně své kouzlo i pro vědce.

Francouzský institut orientální archeologie vznikl v Káhiře v roce 1880. Archeologové, historici nebo filologové zde studují egyptskou civilizaci. Ředitel institutu, egyptolog Laurent Coulon, vidí v projektu zprovoznění stroje na hieroglyfy a typografické dílny způsob, jak „zachovat celou historii egyptologie, která vznikla s Institutem a s tiskem.“

Místní knihovna s 92 000 svazky je velkým pojmem ve světě egyptologie. Středisko dnes řídí práce na 35 nalezištích v Egyptě a místní vědci pravidelně publikují v odborných časopisech.

Témata: Káhira, dílna, AFP, Egypt

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat