Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva tisíce vojáků zinscenovalo bitvu u Slavkova, diváků měli 18 tisíc

Magazín

  7:00
TVAROŽNÁ (BRNĚNSKO) - Přes 18 tisíc návštěvníků v sobotu zavítalo pod vrch Santon u Tvarožné na Brněnsku, kde se uskutečnila válečná scéna jako připomínka 210. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Bezmála dva tisíce vojáků předvedlo příchozím vítězné tažení Napoleona z počátku 19. století.

Americký herec Mark Schneider již popáté jako Napoleon foto: Reuters

Zazněly výstřely z 20 děl a místem se projelo 100 koní, řekl ČTK za pořadatele Miroslav Jandora. Ačkoliv návštěvnost byla vysoká, policie nezaznamenala žádné výrazné problémy v dopravě.

Ukázka bitvy tří císařů, kterou finančně podpořil Jihomoravský kraj, centrála cestovního ruchu a ministerstvo obrany, trvala necelé dvě hodiny a sledoval ji také premiér Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek (oba ČSSD). „Lidé mohli vidět Lví skok, tedy manévr, kterým Napoleon rozhodl bitvu,“ uvedl Jandora. Manévr spočíval v útoku Napoleonových jednotek přímo na hlavní stan tehdejších rusko-rakouských sil.

Působivé profily. Tři císaři se domlouvají před bitvou
Členové klubů vojenské historie se 5. prosince sešli k rekonstrukci bitvy tří...

„Představitelem Napoleona byl Mark Schneider, který přijel až z Ameriky. Napoleona nám dělal už několikrát a je jeho věrnou kopií. Vypadá jako jeho dvojník,“ doplnil Jandora.

Podle něj byla návštěvnost zhruba dvojnásobná, než bývá každý rok, avšak nebyla rekordní. „Každoročně na bitvu jezdí kolem 9000 lidí. Letos bylo ale kulaté 210. výročí, takže přijelo přes 18 tisíc lidí. Rekord padl v roce 2005, kdy bylo dvousté výročí. Tehdy na ukázku zavítalo kolem 35 tisíc návštěvníků,“ připomněl Jandora.

Bez problémů se obešla i doprava. Pořadatelé už před akcí vyzvali diváky, aby na bitvu přijeli především autobusy z Brna, které je dopravili asi sto metrů od areálu bitvy. Parkování v areálu totiž bývá poměrně složité. Stát se dalo po obou stranách nedaleké silnice, která pojme asi 700 aut. „Zaznamenali jsme hustější dopravu, ale nebyly žádné významné komplikace,“ uzavřel brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Autor: