Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdražší město světa je norské Oslo

Magazín

  14:08
LONDÝN - Nejvíce peněz za zboží a služby utratí lidé v Oslu. Norská metropole tak po čtrnácti dnech vystřídala japonské Tokio. Oznámil to britský výzkumný ústav Economist Intelligence Unit (EIU).

ulice (ilustrační foto) foto: Pavel WellnerLidové noviny

O více než pěti procent nárostly také životní náklady v hlavních městech několika východoevropských zemí, včetně České republiky.

Studie EIU je založena na srovnání nákladů na zboží a služby vyjádřených v dolarech. Třetí místo v žebříčku obsadil islandský Reykjavík před japonskou Ósakou. Zbytek první desítky tvoří evropská města, jejichž posun směrem vzhůru zčásti odráží dlouhodobou slabost amerického dolaru. Nejdražší městem ve Spojených státech je New York, který se v celkovém žebříčku umístil až na 27. místě.

"Odsun Tokia z prvního místa není velkým překvapením. Postupné oslabování jenu se spojilo s lety nízké inflace a deflace v japonské ekonomice," uvedl ústav EIU. "Norsko zažívá po oživení v roce 2004 silný hospodářský růst a disponuje vysokou spotřebitelskou důvěrou, rostoucími investicemi a nízkými úrokovými sazbami," dodal.

Tokio v čele žebříčku nejdražších měst světa před 14 lety vystřídalo íránský Teherán poté, co byl přehodnocen kurz íránské měny. Teherán je nyní nejlevnější ze 130 měst, které EIU řadí do své studie, píše agentura Reuters.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat