Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Plné vitaminu C a minerálních látek. Poradíme, proč a jak pěstovat kedlubny

Kedluben Gigant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kedluben Gigant | foto: Jaroslav Svoboda

Obsahují velké množství vitamínů a pomáhají trávení. Řeč je o kedlubnách. Sázejte je na šikmo a v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby nehnily. Jak si jich vypěstovat co nejvíce? Server Lidovky.cz přináší další díl o zahradničení.

VÍCE O ZAHRADNIČENÍ A PĚSTOVÁNÍ SE DOČTETE V NOVÉM SERIÁLU

Z těch běžných pěstujeme několik odrůd, nejvýraznější rozlišení je na bílé (zelené) a modré (fialové) a z nich ještě na odrůdy rané, letní a pozdní. Modré odrůdy jsou odolnější, méně praskají a skoro věkem nedřevnatí, pro začátečníky nejlepší start. Kedlubny jsou bohaté na vitamíny, minerální látky a mají i mnohé další léčivé účinky. Kedlubny pomáhají lepšímu trávení.

Látky obsažené v kedlubnách zmírňují silné menstruační krvácení žen, podporují správnou funkci jater a ledvin. Mladé zelené listy kedlubnů lze také jíst, obsahují třikrát více vápníku než samotné bulvy, mají také více karotenu a vitamínu C. 

Výsadba předpěstovaných sazenic

Specialitou je veliký Gigant – byl uveden v roce 1965 v Československu, je doposud od té doby kvalitou nepřekonaný a celosvětově je velmi ceněný. Bulvy mohou mít hmotnost 3–5 kg. Moji prarodiče jím byli nadšení, byla to relativně stále novinka, takže za mého dětství jsme ho měli často na zahradě i na talíři, nejčastěji nasekaný na kostičky a uvařený v kyselé smetanové omáčce s koprem. Gigant je ideální pro zimní uskladnění.

Má dlouhou vegetační dobu, na záhon by měl přijít jako sazenička již v květnu. Ověřeně snáší na záhonu mráz až -12 °C, ale pak je třeba ho sníst. Pro uskladnění ho sklízíme i s kořeny, ale bez listů, dříve než přijdou mrazy. Kořeny se zahrabou ve sklepě do vlhkého písku nebo pilin v nějaké nádobě, lze tam mít na to starou smaltovanou vanu (odšpuntovanou). 

Naskládají se nastojato nebo mírně našikmo, lepší je, když se nedotýkají, kdyby některý začal hnít. Kedlubny si téměř vždy předpěstováváme, velmi dobře snáší přesazování. Vyséváme je v chladném období jara do skleníku nebo pařeniště, v teplejším období během sezóny do truhlíku na sázecí stůl venku. Poté se přepikýrují do větších květináčků. Až zesílí, teprve pak jdou na záhon, nejčastěji v kombinaci se saláty a pórky, ale pěkné jsou i vedle mangoldů. 

Výhoda předpěstování je v tom, že si můžeme přesně určit, kam půjdou, a vyplňovat jimi mezery mezi jinými plodinami, protože bývají na záhonech relativně krátce (samozřejmě s výjimkou Gigantu) a nepěstujeme jich velké množství (jako třeba u ředkviček) a nemají ani velké nároky na půdní kvalitu. Vyhovuje jim nejvíce 2. trať, stačí jim o něco méně živin než ostatním velkým košťálovinám. Nesmíme je sázet moc hluboko, jinak nevytvoří bulvu. 

Zelenina z ekozahrady

V knize Zelenina z ekozahrady se dozvíte se, jak vybudovat harmonický plodící ekosystém (od dvou záhonů až po velké záhonoviště), jak do něj kromě celoročně dostupné a zdravé zeleniny začleňovat také bylinky, okrasné trvalky, vodní záhony, letní kuchyni, ochranné zídky nebo venkovní koupací vanu. Objevíte zároveň hojnost možností, jak svou úrodu chutně a snadno zpracovávat v kuchyni. 

Zelenina z ekozahrady

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.