VIDEO: Unikátní pohled na vyhynulého tasmánského tygra. Austrálie zveřejnila záběry posledního známého exempláře |
„Expoziční celek je jedinečný v tom, že představuje australská a zejména tasmánská zvířata v čele s ďábly medvědovitými. Navíc jsme druhou zoo v Evropě, která ďábly medvědovité získala přímo z Tasmánie,“ řekl Bobek. Zoo Praha byla podle svého ředitele vybrána v roce 2016 za jednu z institucí, které by se měly podílet na záchranném programu ohroženého druhu takzvaných tasmánských čertů, tedy ďáblů medvědovitých. Získala tři samice a jednoho samce.
Pražská zoo otevře 30. května Darwinův kráter - novou expozici tasmánské a australské fauny. Hlavním lákadlem budou 4 „tasmánští čerti”, 3 samičky a samec „Škumpa”. Jako teprve druhé zahradě v Evropě se je Praze povedlo získat přímo z Tasmánie. pic.twitter.com/4pCWQ7AZzF
— Dominik.Stein (@dominik74696748) May 27, 2020
Dalšími obyvateli nové expozice budou například tři druhy tasmánských klokanů. Návštěvníci se tak mohou těšit na klokany obrovské, rudokrké či klokánky krysí. Zájemci navíc budou moci vstoupit přímo do výběhu klokanů. K vidění budou i ježurové, zástupci stromových i jedovatých pozemních hadů a asi desítka ptačích druhů typických pro australskou oblast.
VIDEO: Malá slůňata se v pražské Zoo mají čile k světu. Vzájemně se dotýkají choboty |
Pro expozici australských druhů byla vybrána lokalita mezi plánovaným Rákosovým pavilonem, Ostrovem lemurů a Rezervací Bororo. Rozloha Darwinova kráteru je podle ředitele 4600 metrů čtverečních. Výstavba stála 78 milionů korun. Nový expoziční celek měl být podle Bobka původně otevřen 28. března. Termín se posunul kvůli nucenému uzavření zoo.
Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN) činí výpadek ze vstupného do zoo asi 50 milionů korun. „Ačkoliv výpadkem příjmů, přibližně ve výši 12 miliard, bude zasažena i samotná Praha, je nám jasné, že v rozpočtu hlavního města budeme muset najít dostatek prostředků na to, abychom zoologické zahradě výpadek příjmů dofinancovali,“ uvedl náměstek.
Zoologické zahrady v době koronavirové. Ztráty půjdou do desítek milionů, nejohroženější jsou primáti |
Zoo musela být zavřená kvůli pandemii nového koronaviru 45 dní. Zahrada se kvůli bezpečnostním opatřením proti nemoci covid-19 uzavřela veřejnosti 13. března. Částečně otevřená je od pondělí 27. dubna, v pondělí 25. května se pro návštěvníky otevřely i vnitřní prostory.
Ďábli medvědovití dostali jména podle druhů koření: samičky jsou anýzová, bobková a muškátová. Na svou velikost mají „tasmánští čerti”, spadající do nadtřídy vačnatců, překvapivě silný zkus čelisti - dokonce nejsilnější mezi savci. Ve volné přírodě se živí mršinami. pic.twitter.com/OTe622HSPE
— Dominik.Stein (@dominik74696748) May 27, 2020
Zoologická zahrada v Troji se lidem poprvé otevřela 28. září 1931. Loni do ní zavítalo 1 456 526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.
Jejich populaci dramaticky snižuje (až o 90 %) onemocnění: infekční rakoviny obličeje. Proto se je tamní úřady rozhodly chránit, v rámci toho se zvířata dostala i k nám. Dalším výrazným nepřítelem ďáblů jsou auta, které je srážejí, když se jdou krmit mršinami již sražených tvorů. pic.twitter.com/XCYHhWdzsw
— Dominik.Stein (@dominik74696748) May 27, 2020