Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Při akčních filmech se tloustne více než při talk show

Sledování televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CHICAGO Větší šanci přibrat na váze při sledování televize mají diváci akčních filmů než lidé preferující poklidnější pořady. Tvrdí to studie amerických vědců, jejichž experiment sledoval, kolik toho lidé sní během rozličné televizní podívané.

Podle agentury AP je studii třeba brát s rezervou, neboť byl pokus proveden jednorázově a na nepříliš velkém množství lidí.

Experimentu se zúčastnila stovka studentů, kterým výzkumníci z Cornellovy univerzity v Chicagu poskytli štědré množství sušenek, sladkostí, mrkve a hroznového vína. Studenti byli náhodně rozděleni na tři skupiny. Jedna sledovala sci-fi thriller Ostrov se Scarlett Johanssonovou a Ewanem McGregorem, druhá tentýž film bez zvuku, třetí pak známou americkou talk show Charlieho Rose.

ČTĚTE TAKÉ:

Ti, kteří sledovali film, spolykali v průměru 207 gramů, z nichž jejich těla získala 354 kalorií. Diváci diskusního pořadu naproti tomu snědli o málo více než polovinu váhy a o 140 kalorií méně. Mezi obě skupiny se zařadili ti účastníci experimentu, kteří se dívali na film bez zvuku. Podle autora studie Anera Tala stimuluje rychlejší tempo některých televizních pořadů bezmyšleknovitou konzumaci potravin. Pokud se tedy lidé výrazněji věnují sledování například akčních filmů, mohou podle závěru Talova týmu u obrazovek přibrat spíše než ti, kteří sledují poklidnější programy.

Žádné jídlo na dosah

Agentura AP, která zprávu o studii přinesla, však upozorňuje na to, že vzhledem k relativně nízkému počtu účastníků experimentu a jeho jednorázovosti nebylo možné zjistit, zda by se skutečně po jisté době začali diváci akčních filmů zakulacovat. Tal kromě toho přichystal pro televizní nadšence doporučení, k němuž lze dospět i bez experimentů: pokud nechcete u obrazovky přibrat mimovolným pojídáním, nemějte v dosahu žádné jídlo.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...