Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při akčních filmech se tloustne více než při talk show

Magazín

  6:16
CHICAGO - Větší šanci přibrat na váze při sledování televize mají diváci akčních filmů než lidé preferující poklidnější pořady. Tvrdí to studie amerických vědců, jejichž experiment sledoval, kolik toho lidé sní během rozličné televizní podívané.
Sledování televize - ilustrační foto.

Sledování televize - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle agentury AP je studii třeba brát s rezervou, neboť byl pokus proveden jednorázově a na nepříliš velkém množství lidí.

Experimentu se zúčastnila stovka studentů, kterým výzkumníci z Cornellovy univerzity v Chicagu poskytli štědré množství sušenek, sladkostí, mrkve a hroznového vína. Studenti byli náhodně rozděleni na tři skupiny. Jedna sledovala sci-fi thriller Ostrov se Scarlett Johanssonovou a Ewanem McGregorem, druhá tentýž film bez zvuku, třetí pak známou americkou talk show Charlieho Rose.

ČTĚTE TAKÉ:

Ti, kteří sledovali film, spolykali v průměru 207 gramů, z nichž jejich těla získala 354 kalorií. Diváci diskusního pořadu naproti tomu snědli o málo více než polovinu váhy a o 140 kalorií méně. Mezi obě skupiny se zařadili ti účastníci experimentu, kteří se dívali na film bez zvuku. Podle autora studie Anera Tala stimuluje rychlejší tempo některých televizních pořadů bezmyšleknovitou konzumaci potravin. Pokud se tedy lidé výrazněji věnují sledování například akčních filmů, mohou podle závěru Talova týmu u obrazovek přibrat spíše než ti, kteří sledují poklidnější programy.

Žádné jídlo na dosah

Agentura AP, která zprávu o studii přinesla, však upozorňuje na to, že vzhledem k relativně nízkému počtu účastníků experimentu a jeho jednorázovosti nebylo možné zjistit, zda by se skutečně po jisté době začali diváci akčních filmů zakulacovat. Tal kromě toho přichystal pro televizní nadšence doporučení, k němuž lze dospět i bez experimentů: pokud nechcete u obrazovky přibrat mimovolným pojídáním, nemějte v dosahu žádné jídlo.

Autoři: ,

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat