Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Splnila si dětský sen: zachránila alej

Magazín

  7:00
Dvacetiletá Kateřina Židů odmalička snila o tom, že bude pomáhat přírodě. Nejen, že si svůj sen splnila, ale nadchla pro něj i mnoho lidí ze svého okolí. Společnými silami obnovili unikátní Novodvorskou alej, u obce Vavřinec v Blansku.

Odstraňování výmladků v aleji foto: Jiří Židů

„Jsem sice z Brna, ale vždycky mě bavilo jezdit s rodiči na výlety do přírody. Vyprávěli mi spoustu příběhů o životě v lese. Chtěla jsem přírodě nějak pomoci, ale říkala jsem si, co já, sama můžu zvládnout? Nabídla jsem své síly lidem z Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. I když mi bylo teprve sedmnáct, ostatní mě vzali mezi sebe a začala jsem pracovat v terénu, pomáhala jsem s mapováním památných stromů,“ vzpomíná Kateřina.

Odstraňování výmladků v aleji

Téma památných stromů jí zaujalo natolik, že začala studovat veškerou dostupnou literaturu. Oslovila Františka Kalu, autora knihy o památných stromech na Blansku. Zavedl jí do Novodvorské aleje, která je u obce Vavřinec. Stromořadí 54 památných stromů nechal v 19. století vysázet hrabě Hugo Salm.

Program Think Big:

„To místo mi okamžitě učarovalo. Je to zvláštní, skoro až magický, prostor v krajině. Věděla jsem, že bych mu ráda pomohla,“ vysvětluje Kateřina. Celou lokalitu bylo totiž potřeba pročistit a vysadit nové klony.

Think Big

Spolu s bratrem a jeho přítelkyní proto vytvořili tým a přihlásili se do programu Think Big. Získali podporu Nadace O2 na revitalizaci aleje a oslovili starostu obce Vavřinec, Miloslava Novotného.

Unikátní Novodvorskou alej u obce Vavřinec

„Hodně ho potěšilo, že se o alej zajímáme, navzdory tomu, že nejsme od nich z vesnice. Vyprávěl nám, že se místní občas snažili něco pro tohle místo udělat, ale ten pořádný impuls přišel až teprve s naším projektem. Postupně jsme do našich aktivit nadchli snad všechny generace. Od dětí ze základní školy, až po starší obyvatele vesnice.“

Tým, který usiluje o revitalizaci aleje, s mentorem

Kateřina se vloni dostala na vytoužený obor Ochrana a tvorba životního prostředí na olomoucké fakultě a přihlásila projekt do celostátní soutěže o Alej roku 2011.

„Program Think Big i vítězství v této soutěži nám hodně pomáhají alej zpropagovat. Chceme, aby o ní věděli i lidé mimo Blansko. Chystáme informační tabule pro turisty, které srozumitelně vysvětlí, čím je to místo unikátní. Vždyť stromy jsou pro nás svět, který nás zcela přirozeně obklopuje. a my o nich při tom víme tak málo“.