Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit, jehož se zúčastnilo přes 4000 respondentů. „Dvě třetiny Čechů (64 procent) se hádají kvůli výdajům, příjmy jsou důvodem sporů v každé osmé domácnosti. Čtvrtina hádek pro peníze je kvůli financím obecně, ale také kvůli půjčkám,“ uvedl k výsledkům průzkumu výkonný ředitel Profi Creditu Rudolf Cejnar.
Lidé mají obvykle jasno v tom, na co a kolik si půjčit. Vášnivé debaty ale vedou o tom u koho, na jak dlouho a o výši splátek. Poláci jsou na tom podobně. Na Slovensku se kvůli výdajům hádá zhruba polovina lidí (54 procent), v každé šesté domácnosti spolu partneři nemluví kvůli platu.
SexBox: nový pořad americké televize, kde mají páry souložit na podiu![]() |
U čtvrtiny Čechů jsou hlavním důvodem sporů výdaje na jídlo, následují koníčky (22 procent), výdaje na bydlení (20 procent) a utrácení za módu a obuv (13 procent). Slováci na sebe křičí především kvůli nákladným koníčkům. Ty vadí hlavně ženám. V Polsku se zase rozčilují více muži. Příčinou 27 procent hádek jsou u severních sousedů útraty za oblečení, kabelky a boty. V Bulharsku jsou pak středobodem sporů výdaje na bydlení.
Půjčky v rodině
Jedním z důvodů sporů o peníze jsou také půjčky v rámci rodiny. Ty využívá téměř polovina Čechů a 45 procent Slováků. Jenže řada z nich také přiznává, že výhodná rodinná půjčka se často neobejde bez problémů. Poláci a Bulhaři se drží hesla ‚peníze kazí vztahy‘ a pro půjčku si zajdou raději do banky nebo nebankovní úvěrové společnosti. Nejoblíbenějšími finančními rádci jsou ve všech sledovaných zemích rodinní příslušníci a přátelé.