130 let

Ministři zahraničí možná i sedí na stejných židlích jako z roku 1968. | foto: ČTK

Radar a invazi SSSR podepsali na stejném stole

Magazín
  •   18:01
PRAHA - Smlouvu o umístění amerického radaru na českém území podepsali v úterý ministři zahraničí obou zemí na stejném stole, na kterém československý premiér Oldřich Černík a jeho ruský protějšek Alexej Kosygin v roce 1968 stvrdili pobyt sovětských okupačních vojsk v Československu. Informaci přinesl server iDnes.cz, podle kterého možná Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg v úterý seděli i na stejných židlích jako oba premiéři před 40 lety.

"Je to podpisový stůl, mezinárodní smlouvy se na něm podepisují běžně," řekl iDNES.cz zdroj z ministerstva zahraničí. Ministr Karel Schwarzenberg podle serveru uvedl, že v jeho silách není vědět, jaký nábytek se na ministerstvu kdy používal. "Stůl ovšem za nic nemůže," vzkázal po své mluvčí.

Podle průzkumů veřejného mínění radar dlouhodobě odmítá většina veřejnosti. Odpůrci radaru často tvrdí, že Američané budou Česko okupovat, a snaží se činit paralelu s rokem 1968. Vojska pěti států východního bloku tehdy překročila československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadla na území státu. Útoku se zúčastnily armády Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska.



Smlouva umožňující výstavbu amerického radaru v českých Brdech byla v úterý podepsána po zhruba dvou letech vyjednávání. Schválit ji však ještě musí parlament a mezi poslanci pro ni zatím kabinet Mirka Topolánka nemá jistou podporu. Pokud však parlament dohodu ratifikuje, prezident Václav Klaus ji podle svého dnešního prohlášení podepíše.

Smlouva počítá s pobytem maximálně 250 amerických vojáků na stanici v Brdech. Američané budou odpovídat za vnitřní bezpečnost
a pořádek na stanici, česká Vojenská policie zabezpečí okolí stanice. Na základně má být také český velitel, který by měl mít spolu se svým personálem přístup do jejích prostorů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK