Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Říct si ‚ano‘ s rouškou. Vir škrtá plány snoubenců, svatební salóny i oddávající zatím vyčkávají

Magazín

  5:00
PRAHA - „Se svatbou jsme se pro letošek už rozloučili, vezmeme se někdy v příštím roce. Je to hlavně kvůli rodině. Měli jsme zarezervovaný termín na konec dubna, jenže jsme nechtěli, aby se dědečkové a babičky báli přijít na obřad,“ popsala LN Dominika H. z Plzně. Epidemie koronaviru zkřížila plány řadě snoubenců v Česku – kvůli omezení pohybu, utlumenému chodu úřadů a povinně zavřeným restauracím a penzionům se teď lidé nemohou vzít.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Současná krize je zkouškou i příležitost něco změnit. Psychologové radí, jak ‚přežít‘ karanténu

„Svatby nyní neumožňujeme, vyplývá to z vládního nařízení. Co bude dál, nevíme, zatím bych nepředbíhal,“ uvedl Jiří Bigas, mluvčí radnice městské části Praha 4. V podobném „vyčkávacím“ módu se vyjadřují i zástupci oslovených svatebních salonů.

Jak LN zjistily, v některých městech se svatební obřady zrušily až do poloviny května. Třeba ve Zlíně se v březnu nemohlo uskutečnit šest svatebních obřadů a například na sobotu 4. dubna jich měli rezervováno hned šest. 

„Snoubenci zatím volají, jaké jsou možnosti, a prozatím také čekají, jaká opatření budou přijata. Na měsíc květen je objednáno celkem dvacet svateb,“ uvedl zástupce radnice Lukáš Fabián. V nedalekém Valašském Meziříčí se v dubnu chystalo uzavřít sňatek sedm párů, někteří snoubenci již přesunuli termín obřadu na podzim; v květnu pak v zatím neproškrtaném plánu figurují čtyři svatební obřady.

Způsobí karanténa baby boom? Snažte se a sázejte, výsledek můžete ovlivnit

Zájem o uzavření sňatku rok od roku v republice roste, například v roce 2018 se podle dat Českého statistického úřadu uskutečnilo 54 470 svateb, což je nejvíce za posledních jedenáct let. Na sňatky nejbohatší byly v tom roce měsíce červen a srpen.

S tím, jak se Česku zatím daří zvládat šíření nákazy a péči o infikované, dochází k postupnému uvolňování státem zavedených restrikcí. Polevit v dohledné době může i opatření související se sňatky, zprvu zejména co se týká omezení počtu účastníků slavnostního aktu. „Pokud se někdy v polovině května rozvolní pravidla pro konání svateb, budou zprvu takové, jež budou mít třeba do deseti lidí,“ řekl LN náměstek ministra zdravotnictví a hlavní epidemiolog Roman Prymula. V případě některých párů však ani toto povolení příliš nepomůže.

Koho pozvat, koho ne

COVID-19 má dopad na produkci kondomů, hrozí nedostatek. Největší producent musel zastavit výrobu

„Měli jsme pozvaných padesát lidí. Termín svatby jsme však nakonec odložili až na příští rok. Představa, že budeme muset seškrtat seznam hostů a vybrat mezi příbuznými ty, kteří by měli být na naší svatbě, je strašná,“ popsala LN Eliška K. z Prahy; bílé šaty se závojem si měla obléct právě v dubnu.

Pokud případně dojde k rozvolnění „koronavirových“ pravidel pro svatby, budou novomanželé a jejich hosté nejspíš muset počítat s několika odlišnostmi oproti běžnému standardu. „Musela by se dodržovat přísná hygienická opatření, tedy například mít nasazené roušky či otázka bezpečné vzdálenosti hostů,“ řekl LN epidemiolog Prymula.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat