Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Říct si ‚ano‘ s rouškou. Vir škrtá plány snoubenců, svatební salóny i oddávající zatím vyčkávají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

PRAHA „Se svatbou jsme se pro letošek už rozloučili, vezmeme se někdy v příštím roce. Je to hlavně kvůli rodině. Měli jsme zarezervovaný termín na konec dubna, jenže jsme nechtěli, aby se dědečkové a babičky báli přijít na obřad,“ popsala LN Dominika H. z Plzně. Epidemie koronaviru zkřížila plány řadě snoubenců v Česku – kvůli omezení pohybu, utlumenému chodu úřadů a povinně zavřeným restauracím a penzionům se teď lidé nemohou vzít.

„Svatby nyní neumožňujeme, vyplývá to z vládního nařízení. Co bude dál, nevíme, zatím bych nepředbíhal,“ uvedl Jiří Bigas, mluvčí radnice městské části Praha 4. V podobném „vyčkávacím“ módu se vyjadřují i zástupci oslovených svatebních salonů.

Jak LN zjistily, v některých městech se svatební obřady zrušily až do poloviny května. Třeba ve Zlíně se v březnu nemohlo uskutečnit šest svatebních obřadů a například na sobotu 4. dubna jich měli rezervováno hned šest. 

„Snoubenci zatím volají, jaké jsou možnosti, a prozatím také čekají, jaká opatření budou přijata. Na měsíc květen je objednáno celkem dvacet svateb,“ uvedl zástupce radnice Lukáš Fabián. V nedalekém Valašském Meziříčí se v dubnu chystalo uzavřít sňatek sedm párů, někteří snoubenci již přesunuli termín obřadu na podzim; v květnu pak v zatím neproškrtaném plánu figurují čtyři svatební obřady.

Zájem o uzavření sňatku rok od roku v republice roste, například v roce 2018 se podle dat Českého statistického úřadu uskutečnilo 54 470 svateb, což je nejvíce za posledních jedenáct let. Na sňatky nejbohatší byly v tom roce měsíce červen a srpen.

S tím, jak se Česku zatím daří zvládat šíření nákazy a péči o infikované, dochází k postupnému uvolňování státem zavedených restrikcí. Polevit v dohledné době může i opatření související se sňatky, zprvu zejména co se týká omezení počtu účastníků slavnostního aktu. „Pokud se někdy v polovině května rozvolní pravidla pro konání svateb, budou zprvu takové, jež budou mít třeba do deseti lidí,“ řekl LN náměstek ministra zdravotnictví a hlavní epidemiolog Roman Prymula. V případě některých párů však ani toto povolení příliš nepomůže.

Koho pozvat, koho ne

„Měli jsme pozvaných padesát lidí. Termín svatby jsme však nakonec odložili až na příští rok. Představa, že budeme muset seškrtat seznam hostů a vybrat mezi příbuznými ty, kteří by měli být na naší svatbě, je strašná,“ popsala LN Eliška K. z Prahy; bílé šaty se závojem si měla obléct právě v dubnu.

Pokud případně dojde k rozvolnění „koronavirových“ pravidel pro svatby, budou novomanželé a jejich hosté nejspíš muset počítat s několika odlišnostmi oproti běžnému standardu. „Musela by se dodržovat přísná hygienická opatření, tedy například mít nasazené roušky či otázka bezpečné vzdálenosti hostů,“ řekl LN epidemiolog Prymula.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...