Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní jídelny vyhodí každý den 238 tun jídla, uvedla iniciativa

Magazín

  6:00
PRAHA - Až 48 000 tun jídla ročně, tedy přibližně 238 tun každý den, vyhodí děti v českých školních jídelnách. Rodiče za vyhozené jídlo každý rok zaplatí zhruba 2,5 miliardy korun. V tiskové zprávě to v pátek uvedla občanská iniciativa Skutečně zdravá škola, která dlouhodobě usiluje o zlepšení kvality školního stravování. Pro školy nyní organizuje akci Miluji jídlo, neplýtvám, do které se zatím přihlásilo 21 školních zařízení.
Plýtvání jídlem - ilustrační foto

Plýtvání jídlem - ilustrační foto foto: Global Food: Waste Not, Want Not

Podle zaměstnanců školních jídelen skončí jako odpad 20 až 35 procent připraveného jídla, sdělil ředitel programu Tomáš Václavík. „V některých jídelnách je to méně, v některých množství vyhozeného jídla tvoří až třetinu všech připravených pokrmů,“ uvedl.

Jídlo, které skončí v koši, by plně naplnilo 1600 nákladním vozů Tatra o nosnosti 30 tun, uvedl Václavík. Pokud by se nákladní auta postavila za sebe, tvořila by kolonu dlouhou 5,6 kilometru.

Každý rok se podle ředitele vyhodí 96 milionů půlkilogramových porcí pokrmů. Rodiče tak zbytečně investují až třetinu z přibližně 7,5 miliardy korun, které za školní stravování celkově každý rok zaplatí. Iniciativa Skutečně zdravá škola proto vyzvala školy ke snižování plýtvání potravinami. Mohou se zapojit do akce Miluji jídlo, neplýtvám, která je chce motivovat k lepšímu hospodaření s jídlem. Do výzvy se zatím zapojilo 21 škol z celé ČR.

„Připravili jsme pro pedagogy řadu návodů a vzdělávacích metodik, jak žáky a studenty vzdělávat o dopadech plýtvání potravinami a o možnostech řešení,“ uvedl Václavík. Školy by podle něj měly zjistit, kolik potravin a proč se v jejich jídelně vyhazuje a stanovit si konkrétní cíle, jak to chtějí změnit. Pokud například zjistí, že dětem nechutná vařená zelenina, mohou ji podle návodu začít raději připravovat rychlým osmažením na másle s bylinkami. Neoblíbené mléko či džusy se mohou nahradit třeba obyčejnou vodou, radí iniciativa Skutečně zdravá škola.

Loni školní jídelny podle ministerstva školství vydaly přibližně 383 milionů pokrmů. Byly to snídaně, svačiny, obědy i večeře. Skutečně zdravá škola spočítala, že na přípravu těchto pokrmů se ročně spotřebuje přibližně 136.000 tun potravin.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....