Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Snadné naporcování. Jak vznikl kráječ na vajíčka?

Kráječ na vajíčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráječ na vajíčka | foto: Shutterstock

Práce s vajíčky uvařenými natvrdo, kterých jsou po velikonoční koledě v každé domácnosti plné mísy, by byla k vzteku – nebýt jednoduchého vynálezu.

Pokud nemáte nůž ostrý jako skalpel, přeměnit vajíčko na úhledné plátky hodící se třeba na chlebíčky se může jevit jako nadlidský úkol. Oloupaná oválná hmota bílku bývá nepoddajná jako guma, a když už se podaří nožem zakrojit, často se uvnitř schovaný žloutek pod vahou čepele vydrolí. Takový útvar není ani do salátu.

Na to, jak na dokonalá vaječná kolečka, přišel činorodý německý vynálezce Willy Abel. v roce 1900 sestrojil svůj první kráječ na vajíčka. Geniálně jednoduchou kuchyňskou pomůcku složenou ze dvou částí: harfičky z tenoučkých kovových strun a podstavce z plastu, hliníku či nerezové oceli, tvořícího jakýsi otisk vajíčka. v něm jsou vyvedeny podlouhlé otvory, do nichž struny krásně zapadají. Stačí jen vložit vajíčko do podstavce, harfičkou je překrojit – a rovnoměrná kolečka jsou na světě.

Vedle kráječe na vajíčka měl Willy Abel tolik dalších nápadů, že si na ně v roce 1907 v berlínské čtvrti Lichtenberg založil továrnu. O dva roky později v ní rozjel masovou výrobu kráječe, jehož prodal více než 10 milionů kusů. Kromě něj vymyslel kráječ na chleba a také vařič vaflí ve tvaru srdce. I když jeho závod východoněmecká komunistická garnitura po roce 1945 přímo neznárodnila, nechala fabriku po jeho smrti v roce 1951 „převzít“ do správy. abelovým dědicům se vrátila až po roce 1990.

To už se ale kráječ na vajíčka rozšířil do celého světa a byl dávno využíván i ke krájení jiných potravin než jen vajíček natvrdo. Můžete na něm na úhledná kolečka nakrájet třeba párek, vařené brambory, nebo dokonce cuketu. Když kolečka vyjmete, otočíte o 90 stupňů a znovu vložíte do kráječe, máte kostičky. a když vezmete kráječ do ruky a prstem přejedete po strunách, můžete si představovat, že hrajete na harfu. však se mu v rodném Berlíně neřeklo jinak než eierharfe, harfa na vajíčka.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!