Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Trychtýř ze sladké oplatky. Kdo vymyslel kornout na zmrzlinu?

Zmrzlina v kornoutu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrzlina v kornoutu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Podle počtu lidí, kteří se hlásí k jeho vynalezení, by se mohlo zdát, že se obyčejný kornout na zmrzlinu řadí mezi ty největší počiny lidské historie. Jenže ani jeden z těch, kdo si přisvojují prvenství, s nápadem vkládat kopečky chladivého smetanového krému do trychtýřku ze sladké oplatky nepřišel.

Oplatky a vafle byly v honosnějších kuchyních známé nejméně od konce 18. století, kdy se první zmínky o nich objevují v evropských kuchařkách, jež doporučovaly tehdy luxusní delikatesu srolovat do tvaru nálevky nebo trychtýře a naplnit ji ochucenou smetanou, krémem nebo zmrzlinou. Během 19. století se italští přistěhovalci vyhnaní válečnými konflikty z domova a rozesetí po celé Evropě postarali o rozšíření zmrzliny mezi běžné měšťanstvo.

Po ulicích tlačili vozíky a zmrzlinu podávali ve skleněných nádobkách, jež bylo nutné po dojedení vrátit zmrzlináři. Na konci století úřady v některých městech takové podávání lahůdky zakázaly, protože se obávaly šíření nemocí — někteří zmrzlináři sklo neomývali tak důkladně, jak by bylo záhodno.

A právě touto dobou, na přelomu 19. a 20. století, se vyrojili vynálezci zmrzlinového kornoutu, přesněji řečeno jde o vynálezce strojů na jeho výrobu. První z nich byl pravděpodobně přistěhovalec do Ameriky Italo Marchiony, který tvrdil, že svůj první kornout vytvořil a kolem newyorské Wall Street prodával už v roce 1896; roku 1903 pak získal patent na zařízení na jeho produkci.

Východofríské kornoutky

Další se přidali roku 1904 na mezinárodním veletrhu v americkém městě St. Louis ve státě Missouri, kam přijelo na padesát zmrzlinářů a řada stánkařů, kteří prodávali vafle. Podle jedné z verzí příběhu o kornoutu prodejce vaflí Ernest Hamwi pomohl mladému zmrzlináři Arnoldu Fomachouovi, jemuž došly nádobky na zmrzlinu, a ze svých sladkých oplatek mu vytvořil kornoutek. Na stejné akci zmrzlinový kornout vymysleli nezávisle na sobě také Abe Doumar, David Avayou i Charles Menches.

Ať už to bylo jakkoli, všichni se pustili do výroby kornoutů ve velkém, zjednodušili způsob podávání zmrzliny, a přispěli tak k jejímu masovému rozšíření.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....