Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sochy obohacují zahrady kreativní energií. Pozvěte si domů výtvarníka, radí zahradní architekt

Magazín

  5:45
Zahradám sluší pointa a překvapení. V případě umění si nepředstavujte jen amforu na bělostném žulovém podstavci. U srdce vás každý den zahřeje třeba i mísa, kterou vaše děti vyrobily v kroužku keramiky.

Proměna venkovské zahrady foto: Atelier FLERA

V posledních letech už u nás vznikla řada krásných a nesmírně harmonických zahrad, které jsou dost sebevědomé nato, aby se staly autentickou kulisou a pozadím neopakovatelných příběhů. Zahrady dospívají a začínají být zralé na to, aby do svého lůna přizvaly příběh sochy, osobnost umělce, příběh, který podtrhne jedinečnost místa v jeho nenápadné pokoře.

Jako velmi pozitivní vnímám vzrůstající zájem developerů investovat do zeleně a vůbec venkovních prostor v rámci nově vznikajících projektů. Investor se dnes už prostě nespokojí „jen“ s pěkným bytem nebo vilkou, ale očekává víc. Očekává víc, než jen vyplnění prostoru mezi zástavbou, chce mít možnost trávit kvalitně čas pod otevřenou oblohou. Očekává místo, kde má šanci setkat se se svými sousedy a přirozeně budovat sociální komunitní vztahy.

Umění jako součást cyklostezky - Hluboká nad Vltavou
Torzo ženy našli zahradní architekti v garáži...

Umění je pro nás například odjakživa přirozenou součástí zámeckých parků. My se ho ale snažíme přinést právě i do našich každodenních životů. Například při navrhování obnovy pražského parku Žižkovo náměstí jsme se inspirovali nedalekou uměleckou školou. V parku jsme vytvořili nejen mnoho aktivních a odpočinkových zón, ale celý prostor jsme zároveň koncipovali jako venkovní galerii, kde se budou výtvarná díla (v podobě praktických prvků lavic nebo metru) pravidelně obměňovat. Park může sloužit částečně na prezentaci děl studentů právě nedaleké výtvarné školy a částečně jako přehlídka současných sochařů. Líbí se vám tahle myšlenka? Zastupitelstvo Prahy 3 se rozhoduje, jestli tomuto návrhu dá zelenou a uvítá vaše názory.

Umění obecně ale může mít v exteriéru různé podoby. Při výběru se řiďte hlubokou intuicí a nepospíchejte. K vybrané soše byste měli mít vztah a měla by být jen vaše, žádná kopírovaná sériovka.

Pokud si nejste jistí, co vás oslovuje a jestli se vám vybraný výtvarný prvek bude na zahradě líbit i za pár měsíců či let, domluvte se se sochařem na „zkušebním období“. Výtvarné dílo si jednoduše přivezete k sobě na zahradu a po smluvený čas můžete sledovat, jak na vás socha působí a jestli vás její přítomnost ve vašem venkovním zeleném pokoji inspiruje.

Ty nejkrásnější zahrady, které jsem ve svém životě navštívil, byly zahrady samotných výtvarníků — osobité, nepřezdobené a plné upřímné tvůrčí energie. Umění je jejich naprosto přirozenou součástí, stejně jako bylinkový záhon nebo pěkná cestička.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!