Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V zahradě se vyhýbejte umělým materiálům a napodobeninám

Magazín

  5:43
Japonskou zahradu vám nenavrhne, bude vás přemlouvat, abyste využívali dešťovou vodu a k ornici se chová s láskou a rád o ní hovoří jako o zlatě českých zahrad. „Upřímnost a pravdivost dnes panuje v moderní gastronomii stejně jako na přehlídkových molech a nevyhnula se ani zahradám. Už žádná dochucovadla a umělá barviva do zahradní architektury,“ říká o současných trendech zahradní architekt Ferdinand Leffler.

V zahradě se vyhýbejte umělým materiálům a napodobeninám foto: Atelier FLERA

Dřevo je dřevo, kámen kámen a beton beton. Napodobeniny peníze nešetří, právě naopak, dělají ze zahrady navoněnou bídu a cirkus. To je škoda. Zahrada má být autentická, bez přetvářky. Musí být jedinečná a upřímná stejně jako její majitel, jen tak vám v ní bude opravdu dobře.

Po principech Feng shui přišel nám Evropanům jistě bližší dánský návodný program pro každodenní pohodu zvaný Hygge. Říká, že ty nejlepší věci jsou zadarmo nebo skoro zadarmo, ať už se bavíme o s láskou pletených ponožkách od babičky anebo několika zapálených svíčkách, které vnesou do pokoje víc pohody než všechny designové lampy světa. I já tento trend vnímám a vnáším do zahradní architektury. Cítím, že i v exteriéru hledáme nenucenou pohodu, klid a sympatickou pokoru.

Ferdinand Leffler

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze (Agronomická fakulta, obor Zahradní inženýrství, 1997–2004). Absolvoval stáže ve Spojených státech amerických, Anglii, Skotsku a Francii. V roce 2002 spoluzakládal ateliér zahradní architektury LandART, kde působil do roku 2009. V témže roce založil ateliér zahradní a krajinářské architektury Flera, který je dnes předním a největším ateliérem zahradní architektury ve střední Evropě s počtem 25 architektů.

Zahradě jednoznačně sluší lokální materiály — kámen i dřevo z místních zdrojů. Jste však připraveni na stárnutí dřeva? Tento proces můžete zpomalit, avšak nikoli zastavit. Uvědomte si, že právě ono zpomalování vás bude stát spoustu času a peněz.

Dřevo

Dřevo v zahradě mám velmi rád. Když dnes projektuji terasy, ukazuji majitelům realitu: dřevo na terase se trochu zkroutí a zešedne. Uvědomuji si jeho dočasnost, proces stárnutí, jeho proměny. Dřevo je měkké a proměňuje se spolu se zahradou. Je nenápadné. Oxiduje a zaniká s okolím. Pokud vám některé fáze jeho proměny vadí, omezte užití dřeva na minimum.

Na terasy doporučuji dřevo hladké. Není třeba ladit barvu podlahy terasy s podlahou v obývacím pokoji. Venku se materiál proměňuje a přirozeně degraduje rychleji. Měkké dřevo jako borovice nebo smrk se proměňují poměrně rychle. Zato modřín, který je smolný, tedy sám o sobě proti stár- nutí dostatečně impregnovaný, venku hodně vydrží a v průběhu let získá nenápadnou popelavou barvu.

Na terasu rád volím tvrdá dřeva, jako je akát nebo dub. Exotická dřeva (například ipe, teak, massaranduba, bangkirai, merbau) jsou kvalitní a patří k nejtrvanlivějším a nejtvrdším na trhu. Zvažte však, jestli je nezbytné (a etické) vozit na vaši zahradu dřevo přes půlku planety. Doporučení na závěr: dřevo nemořte, raději nechte vyniknout jeho podstatu použitím bezbarvých olejů.

Kámen

Běžný lomový kámen je relativně nenákladný materiál, finančně náročnější však bývá jeho dovoz a manipulace s ním. I proto se snažte vybírat z blízkých kamenolomů. Ty druhy kamenů, které do vašeho kraje nepatří, v zahradě vždy působí cize. Ve vápenco- vých horách nebudujte u chalupy pískovcové cestičky a naopak. Kámen mám rád divoce lámaný, ale i formátovaný, hladký, přesně řezaný, který skvěle doplní třeba moderní architekturu.

V zahradě se vyhýbejte umělým materiálům a napodobeninám
Dřevo je dřevo, kámen kámen a beton beton. Napodobeniny peníze nešetří, právě...

Kostky nebo odseky v propustném štěrkovém podloží jsou skvělou variantou pro pojezd i pochozí cestičky. Mám je rád i v rámci tvarování, při komplikovanějších terénních změnách. Opatrně pracujte s velkými kusy kamenných desek, které mohou snadno praskat. Zídky stavte ideálně z kamenů, které objevíte při hloubení základů nebo rekonstrukci domu.

Velké solitérní kusy kamene krásně fungují jako dekorace exteriéru. Nenechávejte je však jen osamocené v jednom koutě zahrady, rozpusťte téma do celého prostoru.

Kov

Kov má lepší konstrukční vlastnosti než dřevo. Má tedy také v konstrukci nakonec subtilnější výraz, a proto ho rád vídám na pergolách i jako základ sedacího nábytku. Nenápadná ocelová pásovina použitá coby obruba záhonů nezkazí snad žádnou zahradu. Kov se skvěle hodí i ke stavbě plotů nebo v podobě lanek v konstrukcích pro popínavé rostliny. Používat ho lze v surové formě, kdy časem pěkně zrezne, nebo natřený tmavými, matnými barvami.

Plast

Je oblíbený jako náhražkový materiál, kdy se tváří třeba jako dřevěný plot nebo dřevěná terasa. Takhle však opravdu ne, to zahradě nesluší. Přitom plast sám o sobě ve své přirozené podobě do zahrady patří. Je velmi praktický, variabilní, pohodlný a lehký. Hezky se uplatní v podobě sedacího nábytku, moderních lehkých květináčů nebo drobných doplňků.

Beton je trvanlivý, praktický, stabilní a velmi dobře tvarovatelný materiál,...

Beton

Beton je trvanlivý, praktický, stabilní a velmi dobře tvarovatelný materiál, který se navíc dobře udržuje. Je-li správně použitý, pak si své místo v zahradě snadno najde a může jí dodat opravdový šmrnc. Umí se totiž krásně designově spojit s jakýmkoliv dalším materiálem či propojit ostatní materiály navzájem. Používejte ho však jen neprobarvený, bez reliéfu. Válku opět vyhlašuji všem náhražkám, kdy se beton tváří například jako kámen nebo dřevěný trám.

Textil

Báječně navozuje útulnou atmosféru letních prázdnin a výborně se hodí k zastínění pergoly. S vhodnou úpravou pro venkovní použití vydrží v exteriéru i více sezon. Nenahraditelný je textil v doplňcích. S jeho pomocí snadno dotvoříte útulnou atmosféru prostoru, nebo ji můžete podle aktuální nálady či konkrétní příležitosti měnit.

Keramika a terakota

Tento přírodní materiál působí v zahradě velmi výrazně a umí dané místo zútulnit a zabydlet. Vynikne na něm lidský um a řemeslná zručnost. Nejraději mám klasické terakotové květi- náče. A když chytí trochu mechové patinky, je to nádhera! V glazovaných úpravách s nimi klidně zacházejte jako s dominantami prostoru. 

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...