Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ohniště i venkovní vaření. Tradiční prožitky se vrací zpátky do zahrad

Magazín

  13:59
„V době bujících informačních technologií nacházíme zážitek v nejobyčejnějších činnostech a v nejpřirozenějších prožitcích sebe sama,“ tvrdí Ferdinand Leffler, zahradní architekt. Téměř v každé zahradě se podle něj dá najít místo pro otevřený oheň.

Jsem střelec a oheň mám rád. Jde proti dnešnímu systému, který říká, že za všechno v životě se musí platit. Oheň nic nestojí a stejně tak ohniště může stát ni nebo pár drobných. foto: Atelier Flera

Pohledem do rozpálených polen relaxujeme. Ohniště je také dokonalým místem pro setkávání rodiny a přátel. Snad nikde si s blízkými nepopoví- dáte tak dobře jako právě u ohniště. Moje zkušenosti z posledních let říkají, že i v luxusních, supervybavených zahradách si klienti nakonec nejvíce oblíbí právě ohniště. Posezení u plápolajícího ohně pod otevřeným nebem lidi stmeluje, uvolňuje a otevírá pro nezvykle hluboké hovory.

Venkovní vaření a stolování není ale zdaleka jen záležitostí soukromých zahrad.
Když už navrhuji venkovní kuchyni, rád v ní majitelům dopřeju jiný zážitek z...

Věřte mi, že téměř do každé zahrady se dá pro ohniště najít nejen správný prostor, ale i vhodný designový výraz, který svou architekturou zapadne do okolí. Tatam jsou představy, že ohniště jsou kamenné odseky obestvěné neotesanými špalky. Dnes už často používáme mlat, jednoduché dubové hranoly či kostky a přímo pro ohniště vymezíme prostor ocelovou pásovinou. Jednoduché nenápadné ohniště nemusí být nákladnou záležitostí, ale na druhé straně klidně může tvořit velmi výrazný a designový prvek zahrady.

Ferdinand Leffler

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze (Agronomická fakulta, obor Zahradní inženýrství, 1997–2004). Absolvoval stáže ve Spojených státech amerických, Anglii, Skotsku a Francii. V roce 2002 spoluzakládal ateliér zahradní architektury LandART, kde působil do roku 2009. V témže roce založil ateliér zahradní a krajinářské architektury Flera, který je dnes předním a největším ateliérem zahradní architektury ve střední Evropě s počtem 25 architektů.

Vyčleňte si na něj prostor o průměru minimálně čtyři metry. To ovšem neznamená, že tato plocha patří v zahradě jen ohništi. Pokud máte zahradu menší, umístěte do úrovně trávníkové plochy velký placatý kámen, a když budete mít chuť založit oheň, vysuňte ze záhonu nebo z kůlny mobilní ohniště. Po skončení kulinářského zážitku ho snadno uklidíte a prostor můžete dál využívat k jiným činnostem.

Jsem střelec a oheň mám rád. Jde proti dnešnímu systému, který říká, že za všechno v životě se musí platit. Oheň nic nestojí a stejně tak ohniště může stát ni nebo pár drobných.

Když už navrhuji venkovní kuchyni, rád v ní majitelům dopřeju jiný zážitek z vaření, než nabízí jejich interiérová kuchyně. Grill s otevřeným ohněm? Pizza pec? Nejenom jídlo, ale i samotné vaření se stalo zážitkem.

Vařit a jíst se dá i v parku

Venkovní vaření a stolování není ale zdaleka jen záležitostí soukromých zahrad. Ohniště jsme navrhli i do zámecké zahrady Zámku Mitrowicz, u developerských projektů i do městské zeleně navrhujeme pro změnu piknikoviště nebo místa speciálně určená pro grilování, například pražský projekt Zahálka, jak už název napovídá, vyzývá k tomu, aby lidé zaháleli celý den venku a ne doma, a to nejenom u vodních prvků, ale právě třeba při celodenní grilovačce v parku.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!