Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahrada pro zábavu i odpočinek. Děti zpátky na strom a brouzdaliště s kamínky

Magazín

  5:21
Zahrada dnes není jen zeleň k obdivu. Pokud jí to dovolíte, stane se nejskvělejší hernou nebo tělocvičnou, jakou si ke svému domu dovedete představit.

Strom v zahradě? Pro děti ideální foto: Atelier FLERA

Houpačky děti milují
Atrakce pro velké i malé

Nenápadné dětské radosti

Není třeba mít obří dřevěný hrad s klouzačkou. Drobné proutěné stavby, ledabyle pohozené kmeny, dřevěné kostky nebo schovky probouzejí v dětech víc fantazie a chuti objevovat dobrodružství ukrytá v zahradě.

Nejdůležitější rada: Zeptejte se dětí, co si přeji a prosím vás, nic jim předem nezakazujte. Malého vědce stejně nepředěláte v neunavitelného sportovce a naopak. Také doporučuji prozkoumat, které herní prvky jsou na veřejných hřištích v blízkém okolí, abyste je zbytečně neduplikovali. Spíše než konkrétní prvky vymezte dětem prostor pro vlastní domýšlení her, tím v nich probudíte fantazii a zvědavost.

Aktivity jim nepředepisujte, nechte jejich svět tak trochu rozestavěný, nedokončený. Dokončit je bývá jejich „práce“. Děti nejvíce baví ty na první pohled zakázané, nikým neorganizované aktivity, které působí nahodile, ledabyle. Místo by mělo mít možnost proměňovat se spolu s náladou i věkem dětí.

Málo vody, hodně zábavy

Na plavání si dopřejte bazén či jezero dostatečně hluboké. Nemáte-li dostatek místa či financí na kvalitní realizaci, nezoufejte. Děti stejně nejvíc milují pumpy, kanálky a sprchy a nebo brouzdaliště s kamínky. Pořád potřebují přelévat, vylévat, nosit. A znovu zase přelévat, vylévat a nosit.

Ferdinand Leffler

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze (Agronomická fakulta, obor Zahradní inženýrství, 1997–2004). Absolvoval stáže ve Spojených státech amerických, Anglii, Skotsku a Francii. V roce 2002 spoluzakládal ateliér zahradní architektury LandART, kde působil do roku 2009. V témže roce založil ateliér zahradní a krajinářské architektury Flera, který je dnes předním a největším ateliérem zahradní architektury ve střední Evropě s počtem 25 architektů.

Zahrada sportovní

Nejprve si ujasněte, co opravdu chcete na zahradě dělat a jak často. Pokud si vaše děti potřebují každý den zahrát fotbal, vyplatí se vám vyčlenit tomu na zahradě volný prostor. Pokud si občas chcete dopřát volejbal a někdy zase vytáhnout pingpongový stůl, stačí si jen vytipovat dostatečně velký rovinatý plácek, který budete zaplňovat podle aktuálních preferencí a ročního období. U některých aktivit (jako je například venkovní posilovna nebo jóga) zvažte potřebnou míru soukromí.

Houpačky, hamaky a šplhadla

Nepořizujte si kvůli nim speciální zahradní konstrukci, nesnažte se nacpat herní prvky na jedno místo. Naopak, rozptylte je po zahradě. Některé zavěste na pergolu, jiné na vzdálenější strom.

Houpací síť na zahradě
Autor: