Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stádo milovických divokých koní bude již brzy kompletní

Koně, kteří absolvovali náročnou cestu z Británie spojenou s plavbou přes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koně, kteří absolvovali náročnou cestu z Británie spojenou s plavbou přes... | foto: ČTK

MILOVICE (NYMBURSKA) Stádo divokých koní vypuštěných nedávno do bývalého vojenského prostoru u Milovic na Nymbursku bude od pondělí kompletní a může se začít rozmnožovat. Ke 14 klisnám přibude hřebec pocházející z chovu ve Skotsku, sdělil v neděli ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Úkolem divokých koní je spásat agresivní trávu a přispět tak k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.

Hřebec se vydal na cestu do Milovic o 14 dní dříve, než se původně plánovalo. „Kolegové z Anglie nás trošku překvapili, ale svůj velikonoční program jsme tomu samozřejmě přizpůsobili,“ uvedl Dostál.

Kůň pochází z chovu ve Skotsku. Odtamtud vyrazil na cestu směřující nejdříve do jižní Británie už ve čtvrtek. V sobotu vyjel transport s hřebcem z britského Doveru směrem na kontinent. Na trajektu se přeplavil do francouzského přístavu Calais a odtud pokračoval přes Belgii. Dnešní cestu zakončí v německém Frankfurtu nad Mohanem, kde stráví noc. V neděli má pokračovat do ČR, do Milovic by měl přijet mezi 12:00 a 13:00.

V Milovicích vypustili do přírody 14 divokých koní z Británie
V Milovicích vypustili do přírody 14 divokých koní z Británie

Hřebec nebude muset být v karanténě, protože pochází z oblasti, kde je shodná veterinární situace, jako v místech, odkud pocházejí klisny. V těchto případech veterinární předpisy karanténu nepožadují. Bude také zvyklý na drsnější podmínky, než jaké ho čekají v Milovicích. Skotská vrchovina je chladnější a sníh tu leží déle než v Polabské nížině.

Klisny jsou v Milovicích od 28. ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byly 21. března vypuštěny na hlavní pastvinu o rozloze 40 hektarů. Spásají místní step a jsou zcela bez přikrmování. Pomohou tak odvrátit ústup otevřené krajiny, která tvoří prostředí pro stále vzácnější druhy květin, motýlů a dalších ohrožených druhů. Mezi nejvzácnější patří v Milovicích z rostlin hořec křížatý a na něm závislý motýl modrásek hořcový Rebelův, pro něhož je právě tento druh hořce jedinou živnou rostlinou.

Náklady na péči o zvířata a vytvoření infrastruktury jsou přes dva miliony korun, zaplatily je evropské fondy, Středočeský kraj, město Milovice a další sponzoři. Projekt připravila nezisková organizace Česká krajina ve spolupráci s experty z Biologického centra Akademie věd ČR, Jihočeské univerzity, Karlovy univerzity a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!