Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Symbol levného cestování. Jak vznikl přenosný vařič?

Magazín

  9:36
V české populární kultuře je symbolem levného cestování. Neodmyslitelně patří k trempům a dovolenkářům, kteří si na něm v přímořském kempu u stanu a rozkládacího nábytku vařívali polévku z pytlíku. Ironií historie však přenosný vařič vznikl proto, aby zpříjemnil jinak jistě všední život těm nejbohatším.

Přenosný vařič (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

Užitečnou pomůcku vynalezl roku 1849 francouzský šéfkuchař Alexis Soyer, který tou dobou žil v exilu v Londýně. Tamní šlechta podle viktoriánských zvyků ráda vyrážela na pikniky do přírody, aniž by však slevila ze svých požadavků na pohodlí. Ba naopak. Cenil se právě výrazný kontrast mezi přírodou a výdobytky civilizace, a tak se v patách urozených dam a pánů stěhovaly málem celé kuchyně. Ale ani početné a plně vybavené služebnictvo nezajistilo uprostřed luk teplý pokrm. Vařit nebylo na čem, pokud jste nechtěli pracovat s otevřeným ohněm jako nějací tuláci.

Patří do každé kabelky. Jak ale rtěnka vznikla?

Technicky zdatný Soyer proto využil principu existující petrolejové lampy, zdokonalil a uzpůsobil jej a výsledkem byl přenosný vařič, jejž nazval „čarovná kamna“. Vaření od té doby neznalo hranic.

Ostatně mezi prvními, kdo jeho nový vynález vyzkoušeli, byl excentrický markýz z Normanby. Jak napsal nizozemský historik architektury a kultury Thomas A. P. van Leeuwen v americkém magazínu Cabinet, ctihodný šlechtic Soyera oslovil s tím, že by si rád s pomocí jeho vynálezu uvařil na vrcholku egyptských pyramid. Následovali další dobrodruzi. Propagátor balonového létání poručík Gale si s pomocí vařiče chtěl připravit svačinu v oblacích, ale během nepodařeného startu zahynul ještě dříve, než došlo na vaření. Kapitán Horatio Austin si pár exemplářů přibalil na svou expedici na Antarktidu.

Nápad s vařičem se osvědčil natolik, že Soyerovu verzi záhy začali vylepšovat nejrůznější vynálezci a na svých expedicích s nimi počítali další a další dobrodruzi. Roald Amundsen jím byl vybaven při své cestě na jižní pól, sir Edmund Hillary s ním vystoupal na Mount Everest. Princip však zůstal i více než 160 let od výroby prvního exempláře v podstatě stejný, jen excentrické šlechtice vystřídali kempaři a kotlíkáři.

Autor: