Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Symbol levného cestování. Jak vznikl přenosný vařič?

Magazín

  9:36
V české populární kultuře je symbolem levného cestování. Neodmyslitelně patří k trempům a dovolenkářům, kteří si na něm v přímořském kempu u stanu a rozkládacího nábytku vařívali polévku z pytlíku. Ironií historie však přenosný vařič vznikl proto, aby zpříjemnil jinak jistě všední život těm nejbohatším.

Přenosný vařič (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

Užitečnou pomůcku vynalezl roku 1849 francouzský šéfkuchař Alexis Soyer, který tou dobou žil v exilu v Londýně. Tamní šlechta podle viktoriánských zvyků ráda vyrážela na pikniky do přírody, aniž by však slevila ze svých požadavků na pohodlí. Ba naopak. Cenil se právě výrazný kontrast mezi přírodou a výdobytky civilizace, a tak se v patách urozených dam a pánů stěhovaly málem celé kuchyně. Ale ani početné a plně vybavené služebnictvo nezajistilo uprostřed luk teplý pokrm. Vařit nebylo na čem, pokud jste nechtěli pracovat s otevřeným ohněm jako nějací tuláci.

Technicky zdatný Soyer proto využil principu existující petrolejové lampy, zdokonalil a uzpůsobil jej a výsledkem byl přenosný vařič, jejž nazval „čarovná kamna“. Vaření od té doby neznalo hranic.

Ostatně mezi prvními, kdo jeho nový vynález vyzkoušeli, byl excentrický markýz z Normanby. Jak napsal nizozemský historik architektury a kultury Thomas A. P. van Leeuwen v americkém magazínu Cabinet, ctihodný šlechtic Soyera oslovil s tím, že by si rád s pomocí jeho vynálezu uvařil na vrcholku egyptských pyramid. Následovali další dobrodruzi. Propagátor balonového létání poručík Gale si s pomocí vařiče chtěl připravit svačinu v oblacích, ale během nepodařeného startu zahynul ještě dříve, než došlo na vaření. Kapitán Horatio Austin si pár exemplářů přibalil na svou expedici na Antarktidu.

Nápad s vařičem se osvědčil natolik, že Soyerovu verzi záhy začali vylepšovat nejrůznější vynálezci a na svých expedicích s nimi počítali další a další dobrodruzi. Roald Amundsen jím byl vybaven při své cestě na jižní pól, sir Edmund Hillary s ním vystoupal na Mount Everest. Princip však zůstal i více než 160 let od výroby prvního exempláře v podstatě stejný, jen excentrické šlechtice vystřídali kempaři a kotlíkáři.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!