11. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dánský princ Hamlet pomáhá v jižních Čechách

Moderní Hamlet. Divadelní spolek Oldstars přivedl současného Hamleta na hrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní Hamlet. Divadelní spolek Oldstars přivedl současného Hamleta na hrad. | foto: jakubfulin.com

Při putování po hradech a zámcích nám některé místo utkví v paměti a stále se vrací. Zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova takhle zaujala divadelní spolek OLDstars. Tým mladých se rozhodl podpořit obnovu hradu a zahrál čtyři hamletovská představení.

OLDstars v Praze vystupují ve vlastním divadelním prostoru HarOLD, přes léto hrají na různých místech po České republice. V rámci letního kočování s inscenací Romeo a Julie se loni poprvé zatoulali na Helfenburk u Bavorova.

„To místo nám učarovalo. Jedná se o zříceninu hradu z poloviny 14. století. Díky vstřícnosti hradní správy se tam konají kulturní akce. Loni jsme na nádvoří uspořádali jednodenní happening, mohli jsme tam dokonce i pár dnů přespat. Jsou to sice spartánské podmínky, ale za ten zážitek to stojí. Letos jsme zorganizovali čtyřdenní divadelní maraton. Odpoledne jsme hráli pohádky a večer Hamleta,“ říká Daniel Brátka, člen souboru.

Kombinace historie a současnosti

Shakespearův Hamlet má snad tisíc variací, každý divadelní soubor si k němu hledá svou vlastní cestu. OLDstars se rozhodli, že zkombinují historii a současnost.

Drama na hradě. Divadelní hra Hamlet v podání souboru Oldstars má své nezaměnitelné kouzlo.

Drama na hradě. Divadelní hra Hamlet v podání souboru Oldstars má své nezaměnitelné kouzlo.

„Chtěli jsme divadelní klasiku představit tak, aby byla srozumitelná i současnému publiku. Každý si v ní najde téma, které je nadčasové. Pro nás to byla nová herecká zkušenost. Museli jsme se vypořádat s tím, že všechno je v tak obrovském prostoru trochu jinak. Větší scéna, větší publikum a samozřejmě počasí, které se nedá naplánovat. Jeden večer pršelo skoro celou dobu, ale diváci s námi vydrželi až do konce dvouhodinového představení.“

Čtěte další příběhy:

OLDstars zaujali svým pojetím hry – každý večer přišlo okolo sto padesáti diváků z nedalekého Bavorova i ze vzdálenějších míst. Projekt získal několik mediálních partnerů, záštitu převzal i jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Hamlet na hradě. Divadelní představení přilákalo během čtyř letních večerů stovky diváků.

Hamlet na hradě. Divadelní představení přilákalo během čtyř letních večerů stovky diváků.

„Moc nás potěšilo, jaký byl o akci zájem. Pomohlo nám, že jsme na projekt získali podporu programu Think Big od Nadace O2. Díky ní jsme poskytli divákům základní komfort, který jinak na hradě není. Mohli jsme profesionálně nasvítit scénu a zařídit zázemí pro diváky.

Na vstupném jsme vybrali padesát tisíc korun, které v materiální formě věnujeme na opravu chátrajícího hradu. Určitě se na Helfenburk vrátíme, tohle místo si naši pozornost jistě zaslouží,“ slibuje Daniel Brátka.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.