Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hurikány s ženskými jmény mají více obětí než ty s mužskými

Magazín

  18:05
SANTO DOMINGO - Hurikán, který nyní sužuje karibskou oblast, nese ženské jméno Irma, zatímco ten, který nedávno napáchal obrovské škody v Texasu, měl jméno mužské Harvey. Tato tradice střídání ženských a mužským jmen pro názvy tropických bouří v Atlantiku byla zavedena v roce 1979, v době narůstajícího feminismu, zřejmě kvůli genderové vyváženosti.

Hurikán Irma vyfocený z vesmíru. foto: Reuters

Předtím se totiž dávaly tropickým bouřím jen ženská jména. Tři roky stará studie Illionoiské univerzity přinesla zajímavý závěr, že hurikány s ženskými jmény zabily více lidí než ty s mužskými. Informoval o tom server BBC.

První známý název hurikánu pochází z roku 1825 a byl jím živel Santa Ana, který zabil na 1300 lidí na Portoriku. Tehdy se zavedla praxe pojmenovávat tropické bouře podle svatého, který slavil svátek v den, kdy živel dorazil do obydlené oblasti.

Miami utíká před hurikánem, evakuace je povinná. Zatím to není znát, říká Čech ve městě

Koncem 19. století začal meteorolog Clement Wragge dávat hurikánům ženská jména, často biblická. Za druhé světové války dávali někteří meteorologové v USA tropickým bouřím jména po svých milenkách, manželkách či matkách.

V první polovině minulého století byla také rozšířená praxe označovat tropické bouře rokem a písmenem, takže například první bouře roku 1948 dostala název 1948A. To ale bylo mnohdy matoucí, docházelo k chybám a překlepům.

V roce 1953 zavedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC) seznam jmen pro tropické bouře v Atlantiku, který ale až do roku 1978 obsahoval jen ženská jména. Až následující rok bylo zavedeno střídání ženských a mužských jmen pro názvy tropických bouří. Nyní existuje šest seznamů, které vede a aktualizuje výbor Světové meteorologické organizace (WMO).

Jména jsou na těchto seznamech řazena podle abecedy s tím, že jsou vynechána písmena Q, U, X, Y a Z, protože na ně začíná málo jmen. Seznamy se pravidelně střídají po šesti letech, takže letošní seznam bude znovu použit v roce 2023.

Jména ničivých hurikánů už se nesmí opakovat

Pro bouře zformované v Atlantiku je ale na každý rok na seznamu jen 21 jmen a pokud se daný rok v Atlantiku zformuje více tropických bouří, začnou se pojmenovávat písmeny řecké abecedy. Tak se to stalo například v roce 2005, kdy po Wilmě následovaly ještě bouře Alpha, Beta, Gamma, Delta, Epsilon a Zeta.

Pokud je některý z hurikánů příliš ničivý, rozhodne výbor WMO o vyřazení jeho jména ze seznamu. Tak se to stalo například v roce 2005 s hurikánem Katrina, který zasáhl Kubu, Bahamy a jih USA a vyžádal si na 1840 obětí. Katrinu proto v seznamu v roce 2011 vystřídala Katia.

Seznamy jmen pro tropické bouře vede WMO i pro Pacifik, v nich figurují podle BBC i názvy květin, zvířat či historických postav, například Kulap (thajsky růže) nebo Tokage (japonsky ještěrka).

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...