Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikány s ženskými jmény mají více obětí než ty s mužskými

Magazín

  18:05
SANTO DOMINGO - Hurikán, který nyní sužuje karibskou oblast, nese ženské jméno Irma, zatímco ten, který nedávno napáchal obrovské škody v Texasu, měl jméno mužské Harvey. Tato tradice střídání ženských a mužským jmen pro názvy tropických bouří v Atlantiku byla zavedena v roce 1979, v době narůstajícího feminismu, zřejmě kvůli genderové vyváženosti.

Hurikán Irma vyfocený z vesmíru. foto: Reuters

Předtím se totiž dávaly tropickým bouřím jen ženská jména. Tři roky stará studie Illionoiské univerzity přinesla zajímavý závěr, že hurikány s ženskými jmény zabily více lidí než ty s mužskými. Informoval o tom server BBC.

První známý název hurikánu pochází z roku 1825 a byl jím živel Santa Ana, který zabil na 1300 lidí na Portoriku. Tehdy se zavedla praxe pojmenovávat tropické bouře podle svatého, který slavil svátek v den, kdy živel dorazil do obydlené oblasti.

Koncem 19. století začal meteorolog Clement Wragge dávat hurikánům ženská jména, často biblická. Za druhé světové války dávali někteří meteorologové v USA tropickým bouřím jména po svých milenkách, manželkách či matkách.

V první polovině minulého století byla také rozšířená praxe označovat tropické bouře rokem a písmenem, takže například první bouře roku 1948 dostala název 1948A. To ale bylo mnohdy matoucí, docházelo k chybám a překlepům.

V roce 1953 zavedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC) seznam jmen pro tropické bouře v Atlantiku, který ale až do roku 1978 obsahoval jen ženská jména. Až následující rok bylo zavedeno střídání ženských a mužských jmen pro názvy tropických bouří. Nyní existuje šest seznamů, které vede a aktualizuje výbor Světové meteorologické organizace (WMO).

Jména jsou na těchto seznamech řazena podle abecedy s tím, že jsou vynechána písmena Q, U, X, Y a Z, protože na ně začíná málo jmen. Seznamy se pravidelně střídají po šesti letech, takže letošní seznam bude znovu použit v roce 2023.

Jména ničivých hurikánů už se nesmí opakovat

Pro bouře zformované v Atlantiku je ale na každý rok na seznamu jen 21 jmen a pokud se daný rok v Atlantiku zformuje více tropických bouří, začnou se pojmenovávat písmeny řecké abecedy. Tak se to stalo například v roce 2005, kdy po Wilmě následovaly ještě bouře Alpha, Beta, Gamma, Delta, Epsilon a Zeta.

Pokud je některý z hurikánů příliš ničivý, rozhodne výbor WMO o vyřazení jeho jména ze seznamu. Tak se to stalo například v roce 2005 s hurikánem Katrina, který zasáhl Kubu, Bahamy a jih USA a vyžádal si na 1840 obětí. Katrinu proto v seznamu v roce 2011 vystřídala Katia.

Seznamy jmen pro tropické bouře vede WMO i pro Pacifik, v nich figurují podle BBC i názvy květin, zvířat či historických postav, například Kulap (thajsky růže) nebo Tokage (japonsky ještěrka).

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat