Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku poprvé zahnízdil pár labutí zpěvných

Magazín

  6:55
CHROPYNĚ - „Pár labutí zpěvných zahnízdil poprvé v Česku, a to v Zámeckém rybníku v Chropyni,“ sdělil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku. Pár má čtyři mláďata.

Pár labutí zpěvných zahnízdil poprvé v Česku, a to v Zámeckém rybníku v Chropyni. Pár má čtyři mláďata. foto: ČTK

„Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. U nás se občas objevují v době tahu nebo i vzácně zimují. Výjimkou je labuť zpěvná, která se již 11 let zdržuje celoročně převážně na střední Moravě. Letos poprvé zahnízdila a nyní se se samcem stará o čtyři mláďata,“ uvedl Šafránek.

Podle ornitologů jde o první prokázané hnízdění labutí zpěvných v Česku. „Od našich labutí velkých se pozná labuť zpěvná podle žlutě zbarveného zobáku. Samice labutě zpěvné je navíc označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Okroužkována byla v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006, a to jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, je pro ornitology záhadou,“ řekl Šafránek.

Pár labutí zpěvných zahnízdil poprvé v Česku

Nejoblíbenější rybníky labutě jsou v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Objevila se také na jižní Moravě, v Maďarsku i Polsku. „Od členů Moravského ornitologického spolku dostala jméno Zpěvanka a postupně se stala ornitologickou celebritou,“ řekl Šafránek.

Již v roce 2009 to podle něj vypadalo, že vytvoří pár se samcem labutě velké, ale k jejich zahnízdění nakonec nedošlo. „I v následujících letech se zajímala o samce labutí velkých, ale až v únoru 2011 potkala v Tovačově samce svého druhu. Ten ale krátce nato uhynul. Dalšího samce potkala až v loňském roce a letos s ním zahnízdila na Zámeckém rybníku v Chropyni,“ uvedl ornitolog.

Oba ptáci se již více než měsíc střídali v sezení na hnízdě, které bylo dobře ukryto v hustém rákosí. „V neděli 4. června poprvé vyvedli svá mláďata na volnou hladinu k velké radosti ornitologů, ale i místních milovníků přírody,“ řekl Šafránek.

Autor: