17. září 2012 21:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Letohradu otevřeli herci uličku Járy Cimrmana

Herci Divadla Járy Cimrmana v Letohradě otevřeli ulici pojmenovanou po slavném imaginárním géniovi - Ulička J. Cimrmana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herci Divadla Járy Cimrmana v Letohradě otevřeli ulici pojmenovanou po slavném imaginárním géniovi - Ulička J. Cimrmana. | foto: ČTK

LETOHRAD V centru Letohradu byla otevřena ulička Járy Cimrmana. Pojmenování dosud bezejmenné cesty navazuje na místní muzeum se světničkou českého génia na zámku, které vzniklo před dvěma lety.

"Je to spíše recese, tak jako většina věcí kolem Járy Cimrmana. Ulička je pod náměstím a slouží jako průchod mezi domy. Doposud byla bezejmenná," uvedl starosta Petr Fiala. Na začátku i konci již visí tabulky s Cimrmanovým jménem. Otevření se zúčastnili i herci Divadla Járy Cimrmana. Přijeli na zahájení putovní výstavy o divadle a večerní představení.

Autorem myšlenky uličky pozapomenutého velikána je místní výtvarník Stanislav Vacek. Na jeho popud byla před časem u zámku instalována Cimrmanova socha, později v roce 2011 bylo otevřeno i Muzeum a světnička Járy Cimrmana. Návštěvníky seznamuje s vynálezy, cestovatelskou a výtvarnou činností legendární postavy. Exponáty sehnal Vacek sám.

Herci Divadla Járy Cimrmana v Letohradě otevřeli ulici pojmenovanou po slavném imaginárním géniovi - Ulička J. Cimrmana.

Portrét mocnáře Františka Josefa II. mu namaloval kamarád. Fotografie dodal Vackův syn, který je odborníkem na rod Habsburků. Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak. Lidé mohou vidět nejen mistrovy fotografie v útlém věku, ale i v dospělosti, například jak skáče na lyžích, takže mu zrovna není vidět do tváře.

Prohlédnout si mohou plakáty k představením divadla a mnoho divadelních relikvií a rekvizit. Součástí muzea je také Cimrmanova světnička, kde je od všeho jen polovina, podobně jako ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící, kde byl v mistrově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou. Ročně muzeum navštíví přes 3000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)