22. června 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Třicítka na krku a svatba nikde? V Olomouci mají vdavky už ve školce

Spokojení 'novomanželé'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojení 'novomanželé'. | foto: ČTK

OLOMOUC V olomoucké školce Michalské stromořadí se ve čtvrtek konala hromadná "svatba" dětí. Své ano si řeklo 14 párů ve věku od tří do šesti let. Snoubenci obřad nebrali na lehkou váhu, přestože žádné závazky vůči sobě do budoucna mít nebudou.

Netradiční svatbu pořádá mateřská škola každoročně na sklonku školního roku. Akcí se zároveň loučí i s budoucími školáky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Svatba podporuje přátelské vztahy mezi dětmi. I po odchodu ze školky se mnozí z nich navštěvují, volají si. Zároveň se děti při akci učí určité etice. To, na které straně má stát muž, na které žena, že muž má mít kravatu, žena šaty," řekla ČTK ředitelka mateřské školy Věra Žižlavská.

Přes svůj nízký věk snoubenci akci pojali vážně. Děvčata dorazila do školky v bílých šatech se závoji či s ozdobami ve vlasech, chlapci v bílých košilích a s kyticemi a snubními prstýnky. Nechyběly ani svatební dorty.

Děti se na svatbu těšily

Součástí obřadu byl i tradiční novomanželský polibek a následně tance novomanželů. Na svatby se děti podle ředitelky velmi těší. "Už dlouho dopředu se ptají na to, kdy budou. Akci berou i jako rozloučení s kamarády, kteří odejdou do základních škol," uvedla Žižlavská.

Správný výběr partnera pro některé děti ale nebývá jednoduchý. "Napřed jsem chtěl jít na svatbu s Eliškou. Ona si ale vybrala mého kamaráda. Pak jsem si vybral Dorotku, ale raději bych šel s Maruškou," prozradil šestiletý Denis.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Školka organizuje svatbu od roku 2003. Její bývalou ředitelku kuriózní akce napadla ve chvíli, kdy před lety jeden chlapeček ve školce srdceryvně plakal. Vyšlo přitom najevo, že se zamiloval do jedné holčičky a ona ho nechtěla. Učitelé tehdy zachránili situaci tím, že mu našli jinou nevěstu a vystrojili svatbu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!