Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V ostravské zoo se po deseti letech narodil ohrožený šimpanz

Magazín

  5:02
OSTRAVA - V ostravské zoologické zahradě se po deseti letech narodilo mládě šimpanze hornoguinejského, který patří ke kriticky ohroženým lidoopům. Mláděti se daří dobře. Porodila ho patnáctiletá samice a jde o první mládě, které se narodilo v Pavilonu evoluce otevřeném v roce 2015. Novináře o tom dnes informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben foto: Shutterstock

„Přestože se jedná o prvorodičku o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům,“ uvedla mluvčí.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben. Podle odhadů žije v divoké populaci maximálně 65 000 jedinců. V Evropě žije v lidské péči přibližně 250 zvířat.

Samice je v Ostravě od roku 2016 a byla přivezena z německé Zoo Lipsko. Otcem mláděte je pravděpodobně samec, kterého zahrada získala v roce 2018 z italského Safariparku Ravenna. „Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat,“ doplnila mluvčí.

Loni se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií narodilo pouze sedm mláďat tohoto lidoopa. Mluvčí připomněla, že ostravská zoo poslední čtyři roky věnovala právě sestavovaní nové chovné skupiny.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...