Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V ostravské zoo se po deseti letech narodil ohrožený šimpanz

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých... | foto: Shutterstock

OSTRAVA V ostravské zoologické zahradě se po deseti letech narodilo mládě šimpanze hornoguinejského, který patří ke kriticky ohroženým lidoopům. Mláděti se daří dobře. Porodila ho patnáctiletá samice a jde o první mládě, které se narodilo v Pavilonu evoluce otevřeném v roce 2015. Novináře o tom dnes informovala mluvčí zahrady Šárka Nováková.

„Přestože se jedná o prvorodičku o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům,“ uvedla mluvčí.

Šimpanz hornoguinejský je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben. Podle odhadů žije v divoké populaci maximálně 65 000 jedinců. V Evropě žije v lidské péči přibližně 250 zvířat.

Samice je v Ostravě od roku 2016 a byla přivezena z německé Zoo Lipsko. Otcem mláděte je pravděpodobně samec, kterého zahrada získala v roce 2018 z italského Safariparku Ravenna. „Vzhledem k tomu, že primáti nemají péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala zatím jen pozorováním jiných samic při odchovu mláďat,“ doplnila mluvčí.

Loni se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií narodilo pouze sedm mláďat tohoto lidoopa. Mluvčí připomněla, že ostravská zoo poslední čtyři roky věnovala právě sestavovaní nové chovné skupiny.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Ar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...