Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Velikonoce slaví více než dvě třetiny Čechů, častěji ženy

Magazín

  6:41
PRAHA - Velikonoce slaví 71 procent Čechů. Častěji jsou mezi nimi ženy, které svátky dodržují hlavně kvůli dětem. Výdaje za koledu a výzdobu se většinou pohybují do 500 korun. Lidé Velikonoce stále nejraději tráví doma, ale od té doby, co je volno i na Velký pátek, přibývá těch, kteří dávají přednost cestování. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Rondo.cz.

Jarní osení foto: Shutterstock

Velikonoce jsou hlavní svátky církevního roku, do kostela ovšem v jejich průběhu chodí jen 15 procent Čechů. Z tradic lidé nejvíce dodržují barvení vajíček a používání pomlázky, kterou si pořídí 70 procent z těch, kteří Velikonoce slaví. Pouze třetina lidí si ale pomlázku sama plete, někteří k tomu využívají například i návody na serveru youtube.

Jak na velikonoční věnec. Přinášíme rychlé a jednoduché tipy

Velikonoční koledu pro koledníky kupuje 59 procent dotázaných. Do 500 korun utratí dvě pětiny z nich, mezi 500 a 1000 korunami zhruba pětina lidí. „Tato čísla se však navýší, protože více než 28 procent respondentů ještě neví, kolik utratí. V loňském roce utratilo do 500 korun 63 procent lidí a 500 až 1000 Kč 28 procent lidí,“ uvedl jednatel Rondo.cz Lukáš Vršecký.

Jemné pastelové barvy

Doma bude prodloužený víkend trávit 63 procent dotázaných. V práci jich bude 14 procent, na chalupě zhruba sedm procent a cestovat se chystá šest procent Čechů. „Trend cestování je posilován od roku 2016, od kdy je svátkem i Velký pátek a volno se protáhlo na celé čtyři dny,“ podotkl Vršecký. Nejčastěji cestují o Velikonocích Češi na hory za lyžováním. Průzkum se uskutečnil od 19. do 25. března a zúčastnilo se ho 3600 lidí.

Autor: