Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sólo pro vejce, svíčku a voskovky. Jak na velikonoční vajíčka?

Magazín

  6:36
Jak budete letos zdobit velikonoční vejce? Jestli se vám omrzely barvy z drogerie, pusťte se do techniky zdobení voskem, o které jste určitě už slyšeli, ale nikdy jste neměli dost odvahy zkusit ji doma.

Před nanášením vosku je třeba skořápky dobře odmastit foto: Michaela Šedivá

Způsobů, jak zdobit vejce voskem, je mnoho a každý má něco do sebe. Základ je však ve všech případech stejný. Vyžaduje trochu šikovnosti i vynalézavosti. Neobejdete se bez „aparatury“, na které budete vosk rozehřívat.

Potřebovat budete:

  • starou lžíci 
  • stabilní kousek dřeva 
  • pevný drát 
  • hřebíky s širokou hlavičkou a kladívko
  • čajovou svíčku

Kousek dřeva (nejlépe kousek ze staré laťky nebo trámu) poslouží jako stojánek, ke kterému pomocí hřebíků pečlivě připevníme drát. Volný konec drátu pak omotáme okolo rukojeti lžíce – drát by měl být natolik tuhý, aby se pod vahou lžíce neohýbal. Lžíce slouží jako mistička na tavený vosk, měla by být tudíž tak vysoko, aby se pod ni dala pohodlně umístit čajová svíčka.

K nanášení vosku na vejce bohatě postačí obyčejná tužka a špendlík s kulatou hlavičkou, který zapíchneme do neořezaného konce.

Vše, co potřebujete ke zdobení kraslic voskem

Pokud máte vše připraveno, můžete se pustit do práce. Nejprve je potřeba rozpustit vosk. Můžete použít kvalitní voskovky, které nalámejte a položte v přiměřeném množství na lžíci. Nad plamenem svíčky se rozpustí poměrně rychle. Vezměte tužku se zapíchnutým špendlíkem, jeho hlavičku namáčejte do rozehřátého vosku a kreslete jím na vajíčko. Nejjednodušší jsou tečky a čárky. Nečekejte ze začátku zázraky, tato technika vyžaduje cvik a pevnou ruku. Výhodou je, že pokud se vám váš výtvor nebude líbit, není těžké nepovedený voskový vzor sloupnout a předělat jej.

Pokud chcete s tvořením zajít ještě dál, zkuste batiku. Vajíčko s naneseným voskovým vzorem ponořte do klasické (ale chladné) barvy na vajíčka. Když oschne, vosk sloupnete a na skořápce po něm zůstanou bílé vzory.

Rady pro začátečníky:
Vajíčka nejprve odmastěte technickým lihem. Pokud je kupujete v obchodě, zbavte je vytištěného čísla, které kazí dojem.

Lžíce, na níž se rozpouští vosk, je horká. Buďte při manipulaci s ní opatrní a po práci ji raději nechte vychladnout. Občas budete muset pořádně vyvětrat, práci s voskem doprovází intenzivní zápach.

Pokud chcete kombinovat více barev a nechcete se zdržovat opakovaným čištěním lžíce (což znamená i plýtvání voskem), zkuste pro každou barvu použít mističku od čajové svíčky, jejíž dno vytvarujete podle lžíce. Podle potřeby pakmůžete nahřívat různé barvy. Pro manipulaci s mističkami použijte pinzetu, aby nedošlo k úrazu.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...