Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velké útěky z českých zoo. Několikrát prchla vynalézavá panda i dželada Heiko

Česká zoo mají s útěky zkušenosti. Některá zvířata prchla opakovaně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká zoo mají s útěky zkušenosti. Některá zvířata prchla opakovaně. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Panda červená „s nadpřirozenými schopnostmi“ se dostala z pečlivě zabezpečeného výběhu. Makakové hromadně uprchli ze slavnostně otevřené zbrusu nové expozice, která měla právě takovým únikům zabránit. Česká zoo se za svou dlouhou historii přesvědčila, že zvířata při cestě na svobodu dokáží využít velmi důmyslné metody.

„Za pár hodin uplyne přesně týden od začátku útěku ibisů. Zoo, veřejnost a média vytvořily nejlepší tým. Skóre je 15:3 - a o zbylých 3 víme,“ shrnul na svém twitterovém účtu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek vývoj v posledním případu. Hon na ibisy se stal sledovanou událostí. Není to ale první útěk ze zoo v Česku, který upoutal pozornost.

V roce 2010 se unikl z výběhu orangutan Pagy. Vyšplhal po vegetaci a přehoupl se přes příkop do prostoru pro návštěvníky, když se ale pokusil vrátit, spadl do vody a začal se topit. Kdyby nebylo včasného zásahu ošetřovatelů, pravděpodobně by utonul.

Uprchlí ibisové v pražské zoo.
Zaměstnanci zoo během odchytu ibisů.

Ve stejný rok utekl z pražské zoo i medojed Káča, která překonala elektrický ohradník. Ve výběhu ale nechala svého partnera Čerta, který se své „přítelkyně“ už nikdy nedočkal. Ošetřovatelé pak později nezvěstnou Káču nahradili Barčou. Jeden z medojedů pak ze zoo utekl i o čtyři roky později.

Káča, samice medojeda kapského

Káča, samice medojeda kapského

Z výběhu v Praze unikl na chvíli i nebezpečný gepard. Vydal se totiž za psem, s nímž přišel jeden z návštěvníků. Elegantním skokem šelma přeskočila plot, chvíli - zhruba pět minut - se pohybovala kolem svého výběhu a pak zase skočila zpět.

Jak upozornil týdeník Respekt, poté co pražská zoo v roce 1950 otevřela pavilon opic, jich skupina prchla a vydala se směrem na Tróju. Najít je naštěstí nebylo nějak obtížné. Zvířata na sebe upozornila zvoněním na zvony v nedaleké kapli.

Chronický útěkář Heiko

S útěky mají své zkušenosti také v brněnské zoo. „Chronickým a nejslavnějším útěkářem je dželada Heiko, která opakovaně utekla ze zoo v roce 2007 a 2009. Jednou byla dopadena až na nedalekém golfovém hřišti v Jinačovicích. Příčinou byla technicko-konstrukční vada ohradníku,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Samec dželady Heiko v brněnské zoo.

Samec dželady Heiko v brněnské zoo.

Loni se podařilo uniknout i vlkovi arktickému ze záložního výběhu v zázemí zahrady, kde byl dočasně umístěn před transportem do jiné zoo. „Vlk se dostal na krátkou dobu i mimo prostory zoo, ale po celou dobu byl jeho pohyb monitorován našimi pracovníky. Nakonec byl zasažen uspávací střelou a odvezen zpět,“ popsala dramatický „lov“ vlka Brindzáková.

Panda s nadpřirozenými schopnostmi

V Liberecké zoo mají v poslední době zkušenost s útěkem pandy červené. „V září 2015, zatím pro nás neznámým způsobem, překonal vysoké skleněné bariéry expozice a byl odchycen v lesíku u zoo po několika hodinách pátrání,“ líčí mluvčí zoo Jan Kubánek.

Panda červená

Panda červená

Po útěku zvířat se chovatelé snaží vždy prostor zabezpečit tak, aby zvíře nemohlo využít stejnou cestu. „Prořezali jsme stromy, které mohl pandí samec k útěku využít. I přes toto úsilí personálu zoo malá panda provedla husarský kousek po pár dnech znovu. Ani pak jsme nebyli schopni zjistit metodu, jakou zvíře k úniku využilo,“ dodal Kubánek. Pandí samec Jang s „nadpřirozenými“ schopnostmi - byl letos v lednu přestěhován do ZOO Duisburg.

Asi nejnebezpečnější případ zažila liberecká zoo v roce 2012. Tehdy unikl dokonce tygr. „Způsobený lidskou chybou, je pro nás stále mementem. Stejně jako tehdy, tak i nyní, máme pro podobné situace připraven krizový scénář,“ poznamenal ředitel zahrady David Nejedlo. Bílý tygr tehdy zranil tři ošetřovatele. Jednomu z nich způsobil tržná poranění na hlavě, dokonce ho chvíli nesl v tlamě. Zvíře bylo nějakou dobu volně mimo klec, neboť v té zůstal zraněný muž a lékař.

Hromadný útek makaků

Ve skupinový útěk opic se pak změnilo loňské slavnostní otevření opraveného a zabezpečeného výběhu makaků v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Čtyři opice zmizely prakticky hned. Využily strom, který byl podle chovatelů blízko od plotu. Nakonec se je ošetřovatelům podařilo nalákat zpět na jídlo.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...