16. října 2017 13:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Výstřední ruský umělec zapálil sídlo centrální banky v Paříži

Pavlenskij polévá budovu banky hořlavou látkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavlenskij polévá budovu banky hořlavou látkou. | foto: Twitter

PAŘÍŽ Ruský umělec Pjotr Pavlenskij, proslulý svými výstředními happeningy, zapálil v pondělí brzy ráno přízemní okna francouzské centrální banky na pařížském náměstí Bastilly. Informovala o tom agentura AFP. Sám performer v prohlášení ke svému činu mimo jiné napsal, že bankéři podle něj „zaujali místo monarchů“ a že obnova revoluční Francie odstartuje světový požár revolucí.

Na místě zasahovali hasiči. Policie Pavlenského i jeho partnerku vzala do vazby. Třiatřicetiletý rodák z Petrohradu je známý svými politicky motivovanými a krajními uměleckými počiny namířenými proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Před pěti lety si Pavlenskij například zašil ústa, aby demonstroval svůj protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených za pobuřující koncert v moskevském kostele. V další prezentaci se v Petrohradu objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu.

V roce 2015 zapálil v centru Moskvy vchodové dveře do sídla ruské tajné policie.

Ve své vlasti je Pavlenskij stíhaný za sexuální napadení. Umělec a jeho přítelkyně, s níž má dvě děti, jakákoli obvinění odmítají a tvrdí, že jsou vykonstruovaná.

Loni v létě newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala Pavlenskému cenu Václava Havla pro kreativní disent. Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.