Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zdroj světla do každé domácnosti. Jak vznikla žárovka?

Žárovka, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žárovka, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Celých sedmasedmdesát roků trvalo lidstvu, než se po mnoha tisíciletích zbavilo závislosti na otevřeném ohni jako zdroji světla. Ví se o nejméně dvaadvaceti vynálezcích, kteří se v průběhu 19. století pokoušeli pomocí tehdy nejnovějších technologií rozsvítit domovy a ulice, ale jen jednomu se podařilo přijít na způsob, který byl účinný i finančně dostupný.

V roce 1802 sestrojil anglický chemik Humphry Davy zařízení sestávající ze dvou tenoučkých proužků platiny, jež pomocí elektrického proudu rozžhavil doběla, až nakrátko vydávaly slabé světlo. Věděl totiž, že platina jako jediný kov vydrží i obrovský žár, aniž by se roztavila, a zároveň vydává bílý žár. Davyho předchůdce žárovky byl sice drahý a neujal se, ale ukázal funkční princip, na který jeho následovníci z Británie, Belgie, Spojených států, Francie, Německa i Ruska v dalších letech navázali. Stačilo jen najít ten správný a levný materiál, jímž elektrický proud prohnat.

Teprve koncem 70. let 19. století se to podařilo, když se do závodů o vynalezení spolehlivého a trvanlivého zdroje světla vložil americký vynálezce Thomas Alva Edison. A vložil se ve velkém stylu. Místo aby někde v osamění experimentoval, nechal si postavit laboratoř, dílnu, kancelář a studovnu, kde zaměstnával nejdříve tucet, posléze až šedesátku lidí, kteří mu s pokusy pomáhali. Zcela tak změnil do té doby běžný způsob výzkumu a vývoje, jejž od něj později odkoukaly budoucí velké korporace jako General Electric či Westinghouse.

Úsporné zářivky a ty klasické.

Edison se pokoušel získat světlo rozžhavením uhlíku, s nímž neúspěšně experimentoval už Davy i mnozí další. Problém spočíval v tom, že uhlík nevydržel na vzduchu, a tak se jej vynálezci snažili uzavírat do skleněné baňky, z níž vypumpovali veškerý vzduch. Jenže neměli k ruce takové technologie, které by dokonalého vakua dokázaly dosáhnout. Ty se objevily teprve v 70. letech a Edison jich hned využil. Navíc k tomu přidal ucelený systém elektrifikace a spolu se svým početným týmem na podzim roku 1879 rozsvítil svou baňku s vláknem na celých čtyřicet hodin. A žárovka byla na světě.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz