Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Alergiky už trápí líska a olše. Pokud se neochladí, přidá se i bříza nebo topol

Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Praha - Alergiky začaly trápit první kvetoucí stromy - líska a olše, loni to bylo ještě dřív. Pokud se neochladí, přidá se podle alergoložky Moniky Čermákové brzy topol a bříza. Od poloviny února začal alergeny měřit jako každý rok také Státní zdravotní ústav (SZÚ). V Česku trpí alergií nebo astmatem asi třetina populace. Podle odhadů bude za šest let mít tyto potíže polovina obyvatel Evropské unie.
  8:33

„Od poloviny února kvete líska a o pár dnů později se přidala olše,“ uvedla Čermáková. Loni bylo tepleji už v lednu, mnozí pacienti tak podle ní měli obtíže už dříve. Březnové mrazy pak pro ně znamenaly dočasnou úlevu. „Plná pylová sezóna propukla od Velikonoc, tedy od počátku dubna, kdy se dostavilo výrazně teplé počasí,“ dodala.

Počátky Parkinsonovy nemoci zkoumá tým českých vědců

Příznaky jsou alergická rýma, zarudnutí či svědění očí, zúžení průdušek a dušnost nebo různé druhy ekzémů či vyrážek kůže. Největší obtíže podle lékařky musí nemocní očekávat v suchých a větrných dnech, kdy je koncentrace pylů největší. „Velmi důležitá jsou ‚obyčejná‘ preventivní opatření, kdy se snažíme omezit množství alergenu na sliznicích. Venku je vhodné nosit brýle,po příchodu domů opláchnout obličej a vlasy vodou, vyměnit tričko,“ řekla. Nedoporučuje větrat v ranních hodinách, kdy je koncentrace pylů největší.

Většina alergiků používá antihistaminika, z nichž mnohé jsou volně prodejné v lékárnách, stejně jako kapky do očí a nosu. Možné je také oplachovat nosní sliznice například sprejem v mořskou vodou.

Falešný lék se do lékárny nedostane, vysvětluje odbornice

Nejčastějšími alergeny jsou pyly trav (35 %), roztoči (27 %) a pyl břízy (23 %). Roztoči jsou hmyz žijící v bytovém prachu, ale i na oblečení nebo ve vlasech lidí.

Otestovat, na jaký alergen pacient reaguje, je podle Čermákové možné i v pylové sezóně, vhodnější je ale podzim. „Velkou pomocí v ordinaci je takzvaný kalendář obtíží, kdy si pacient zaznamená, ve kterém období měl jaké obtíže a jaké léky mu přinesly úlevu,“ doplnila.

Léčba stojí systém veřejného zdravotního pojištění stovky milionů korun ročně. Podle propočtů odborníků se v lékárnách vydá tolik balení léků na alergie, že by je podle doporučeného dávkování by je mělo denně užívat asi 1,1 milionu lidí.

Autor: