Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi na dovolené holdují čtyřkolkám i skútrům, přibývá vážných úrazů

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Letos výrazně stoupl počet pojistných událostí, které se přihodily Čechům na dovolené v zahraniční následkem sportování nebo různé adrenalinové zábavy. Typické jsou úrazy na kolech, čtyřkolkách nebo i vodních skútrech. Úrazy bývají vážné, náklady jdou do statisíců korun. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojistiteli. Klienti podle nich často neví, že se jejich pojistky na tyto případy nemusí vztahovat.

"Podle statistik ERV Evropské pojišťovny stoupl počet vážných zranění, které si lidé při sportu v cizině přivodili, o pětinu. Náklady jdou do statisíců korun," řekl ČTK ředitel správy pojištění ERV Štěpán Landík.

Počet úrazů, které si turisté způsobí při adrenalinové zábavě, se letos zvyšuje, souhlasil mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že jde o úrazy právě třeba na čtyřkolkách nebo vodních skútrech. "Díky jejich oblibě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o připojištění adrenalinových sportů. Využilo ho o 20 procent klientů více než v roce 2013," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Při sjednávání cestovního pojištění je potřeba vzít v úvahu, jakým aktivitám se budou turisté na své dovolené v zahraničí věnovat, připomněla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Pokud to budou běžné aktivity, jako turistika, cyklovýlety apod. stačí klasické cestovní pojištění, které se vztahuje na běžné aktivity a sporty. Plánují-li ale lidé 'adrenalinovější' dovolenou (například s kanoistikou na divoké vodě), je třeba tomu přizpůsobit i cestovní pojištění.

Jak bvybrat pojištění?

Na dovolené podle průzkumu ERV sportuje 39 procent Čechů. Adrenalinové, tedy rizikové sporty, provozuje každý čtrnáctý. Mezi nejoblíbenější patří horská cyklistika, vysokohorská turistika a potápění. "Alarmující je to , že každý sedmý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění a čtvrtina Čechů ani neví, co jejich pojištění zahrnuje," upozornil Landík.

Lidé, kteří jedou bez cestovního pojištění nebo si zvolí takové, které jejich sportovní aktivity nekryje, se tak podle něj mohou dostat do velkých potíží. ERV připomněla nedávný případ šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka v USA. Toho odvezla z mistrovství světa v Greenville záchranka, skončil s otevřeným hrudníkem, amputovaným prsním svalem a proraženou plící v nemocnici. Pravou ruku měl přeraženou v pažní kosti, dále zlomený nos, rozseklé rty a bradu, vyražené zuby. Podrobil se několika náročným zákrokům, při nichž mu lékaři zachránili život. Náklady ERV na jeho léčení a přepravu domů přesáhly do dneška tři miliony korun.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz