Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi na dovolené holdují čtyřkolkám i skútrům, přibývá vážných úrazů

Zdraví

  7:00
PRAHA - Letos výrazně stoupl počet pojistných událostí, které se přihodily Čechům na dovolené v zahraniční následkem sportování nebo různé adrenalinové zábavy. Typické jsou úrazy na kolech, čtyřkolkách nebo i vodních skútrech. Úrazy bývají vážné, náklady jdou do statisíců korun. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojistiteli. Klienti podle nich často neví, že se jejich pojistky na tyto případy nemusí vztahovat.
Turisté - ilustrační foto

Turisté - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Podle statistik ERV Evropské pojišťovny stoupl počet vážných zranění, které si lidé při sportu v cizině přivodili, o pětinu. Náklady jdou do statisíců korun," řekl ČTK ředitel správy pojištění ERV Štěpán Landík.

Počet úrazů, které si turisté způsobí při adrenalinové zábavě, se letos zvyšuje, souhlasil mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že jde o úrazy právě třeba na čtyřkolkách nebo vodních skútrech. "Díky jejich oblibě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o připojištění adrenalinových sportů. Využilo ho o 20 procent klientů více než v roce 2013," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Při sjednávání cestovního pojištění je potřeba vzít v úvahu, jakým aktivitám se budou turisté na své dovolené v zahraničí věnovat, připomněla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Pokud to budou běžné aktivity, jako turistika, cyklovýlety apod. stačí klasické cestovní pojištění, které se vztahuje na běžné aktivity a sporty. Plánují-li ale lidé 'adrenalinovější' dovolenou (například s kanoistikou na divoké vodě), je třeba tomu přizpůsobit i cestovní pojištění.

Jak bvybrat pojištění?

Na dovolené podle průzkumu ERV sportuje 39 procent Čechů. Adrenalinové, tedy rizikové sporty, provozuje každý čtrnáctý. Mezi nejoblíbenější patří horská cyklistika, vysokohorská turistika a potápění. "Alarmující je to , že každý sedmý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění a čtvrtina Čechů ani neví, co jejich pojištění zahrnuje," upozornil Landík.

Lidé, kteří jedou bez cestovního pojištění nebo si zvolí takové, které jejich sportovní aktivity nekryje, se tak podle něj mohou dostat do velkých potíží. ERV připomněla nedávný případ šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka v USA. Toho odvezla z mistrovství světa v Greenville záchranka, skončil s otevřeným hrudníkem, amputovaným prsním svalem a proraženou plící v nemocnici. Pravou ruku měl přeraženou v pažní kosti, dále zlomený nos, rozseklé rty a bradu, vyražené zuby. Podrobil se několika náročným zákrokům, při nichž mu lékaři zachránili život. Náklady ERV na jeho léčení a přepravu domů přesáhly do dneška tři miliony korun.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...