Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kampaň Pinktober, která bojuje s rakovinou prsu, podpoří čeští muzikanti

Iva Pazderková se sestrou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iva Pazderková se sestrou. | foto: MAFRA, Tomáš Krist

PRAHA Koncert Tonyi Graves zahájí 2. října v pražském Hard Rock Cafe sérii vystoupení na podporu boje proti rakovině prsu. Pražský klub se tak připojí k celosvětové kampani Pinktober (z anglických výrazů Pink a October) a podpoří tuzemský projekt Avon proti rakovině prsu.

V říjnu pro něj budou v pražském klubu koncertovat ještě Clou, Support Lesbiens, Xindl X nebo David Deyl. Česká módní návrhářka Alice Abraham vytvořila pro Pinktober speciální limitovanou edici kabelek s náramky s prvky Swarovski. Ambasadorky boje proti rakovině prsu, mezi něž patří Simona Stašová, Monika Absolonová, Mahulena Bočanová, Iva Pazderková či Tonya Graves, věnují kabelky do veřejné dražby.

Celý výtěžek aukce bude věnován na veřejnou sbírku Avon konto proti rakovině prsu, stejně jako peníze ze vstupného z koncertů v Hard Rock Cafe Praha. Akci lze podpořit nejen návštěvou koncertů, ale také nákupem produktů ze speciální edice Pinktober triček, náramků, županů, šátků, růžového povlečení a dalších věcí.

Program na odhalování rakoviny prsu

Cílem charitativní akce stejně jako tradičního růžového pochodu je upozornit na rizika choroby, podpořit prevenci a přimět ženy jít na vyšetření. Každoročně lékaři v Česku odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá.

Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Díky programu se tři čtvrtiny případů zjistí v počátečních stadiích a dají se dobře léčit.

Nedávného pochodu proti rakovině prsu se v centru Prahy zúčastnilo rekordních 18.500 lidí. Skoro dvakrát tolik lidí si koupilo tričko, čímž na boj se zákeřnou nemocí přispěli. Na projekty boje proti ní se při předchozích pochodech nasbíralo 76 milionů korun.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...